Bratislava Gezilecek Yerler

St. Micheal Gate

Tuna nehri üzerinde, hem komünizmin hem de kapitalizmin izşerini taşıyan tarihi bir kent, Bratislava. Hem Macaristan’a hem de Avusturya’ya sınır bir başkent olan Bratislava, gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin.

Yerleşik hayata dair izler milattan önce 5000’li yıllara dayansa da Slav halkının bu bölgeye göç etmesinin 5. yüzyılda olduğu düşünülüyor. Yani kavimler göçü ile birlikte Avar halkının, Slavları buraya ittiği teorisi hakim.

Kentin en eski yapısı olan Bratislava kalesi ise 9. yüzyılda yapılmış. Yani Slav halkı bu bölgede uzun yıllardır yaşamakta.

Kentte gezerken de burada Yahudiler, Hristiyanlar ve hatta Müslümanlara dair izler bulmak mümkün.

Bratislava gezilecek yerler

Gezilecek yerler bakımından oldukça keyifli ve tarihi imkanlar sunan bu şehir, kafeleri ve restoranlarıyla da zengin olanaklara sahip.

Dilersen aşağıda birkaçına değinelim.

St. Michael Gate

Bir zamanlar kentin surlarına ait bir kapı olan St. Michael, kulesi ile birlikte 51 metre ve yapım yılı 13. yüzyıla ait.

Kente dair güzel manzaralar yakalayabileceğin bir de balkonu var. Bu balkona çıkarken de birkaç katlı bir müzeden oluşan dairelerden geçiyorsun.

Ayrıca bu kulenin altındaki sokak ta Bratislava’nın ana sokaklarından biri ve eski şehire açılıyor.

St. Michael Gate

Grassalkovich Sarayı

Mimar Anton Mayerhofer, aynı zamanda Maria Theresa’nın da yakın arkadaşı olan macar aristokrat Antal Grassalkovich için yapılan bu saray, günümüzde Slovakya devlet başkanının resmi ofisi olarak kullanılıyor.

Tarihi 1780 yılına ait bu sarayın bahçeleri günümüzde halka açık. Bu sarayı George W. Bush da ziyaret etmiş.

Grassalkovich Sarayı

St. Martin Katedrali ve Surlar

Kentin en büyük dini binası olan St. Martin Katedrali 1452 yılında ibadete açılmış. Surlara komşuluk eden bu katedral aynı zamanda eski şehire de oldukça yakın. Buradan surlara geçerek, kaleye çıkabilirsin.

Aynı zamanda Leopold I ve Maria Theresa gibi birçok kral ve kraliçe’nin da taç giyme törenine mekan olmuş bu katedralde en son Ferdinand V taç giymiş.

Bratislava surları ise bize Nürnberg’i hatırlattı. Birçok tarihi figürün bilgisini bulabileceğin surlarda, kentin Yahudilik tarihine de ışık tutan levhalar görmen mümkün. Bu surlar St. Martin Katedrali ile başlayıp St. Michael kapısına kadar uzanıyor.

Surlar ve St. Martin Katedrali

Devin Kalesi

Kalenin ilk yazılı kaynaklarda anlatımı 864 yılına kadar uzanıyor. Eski dilde gözlem kulesi gibi bir anlamı olduğu düşünülüyor.

Kale Tuna ve Morova nehirlerinin kesiştiği noktaya hakim bir tepede kurulmuş ve hala etkileyici bir görünüme sahip.

Kaleye henüz varmadan bir kuyu göreceksin. Buradan dökülen bir tas suyun, kalenin altından akan nehire ulaşması yaklaşık 6 saniye kadar sürüyor. Buradan da kalenin altından nehir geçtiğini görmüş oluyorsun. Bu kuyunun yüksekliği 55 metre. Kale ise 212 metre yüksekliğe kurulmuş.

Devin Kalesi

Bratislava Kalesi

Tarihi 9. yüzyıla dayana bu yapı, kente hakim küçük Karpat tepelerinden birine kurulmuş. Yaya olarak çıkmak mümkün ve manzarası harika.

Tarihte bu tepede milattan çok öncesine dayanan bir kale olduğu düşünülüyor. İlk izler ise milattan önce 9. yüzyıl ve 378 yılları arasında, Keltler ve arkasında Romalılar tarafından kullanılan bir kaleye işaret ediyor. Daha sonrasında 378 yılında Romalıların Cermen Vizigotların baskısıyla bölgeyi terk ettiği biliniyor.

Kaleye ait izler kavimler göçü ile buraya göç eden Slav halkı ile yeniden yazılı kaynaklara giriyor ve bugüne kadar bu tarih yazılı olarak ulaşıyor.

Bratislava Kalesi

Most SNP & UFO Gözlem Kulesi

Burası bir nevi gözlem kulesi be köprü. Yapım yılı 1972 ve kulesini tasarımı UFO’yu andırdığı için SNP & UFO Gözlem Kulesi olarak adlandırılıyor.

SNP, Slovenského národného povstania, isminin kısaltması ve Most ise köprü demek.

Most SNP & UFO

Church of Elisabeth (Mavi Kilise)

Yapımı 1913 yılında tamamlanan bu katolik kilise, Pressburg sarayında büyüyen Andrew II’nin kızı Macar Elisabeth adına yapılmış.

Bu kiliseyi ilk olarak Brüksel’deki Mini Europe’da gördüğümü sonradan hatırladım. Gaudi’nin eserlerine benyetilen bu yapıyı da görmeni tavsiye ederim.

Mavi Kilise

House of the Good Sheperd

Bratislava’nın sembolü yapılardan birisi de House of Good Shepered. Bu bina rokoko (1730 yılında Fransa’da başlayan bir akım) sitilinde 1765 yılında tamamlanmış. İsmini köşesinde bulunan ‘Hz. İsa ve Çoban’ heykelinden alan bu bina, Avrupa’daki en iyi rokoko örneklerindne biri seçilmiş.

Günümüzde saatler müzesi olarak kullanılan bu binada 17. yüzyıldan bugüne kadar en nadir saat örneklerini bulabilirsin.

House of the Good Sheperd

Man at Work – Cumil

Heykellerin de yaygın olduğu Bratislava’nın en eğlenceli simgelerinden birisi aslında Cumil.

Heykeltraş Viktor Hulik tarafından 1997 yılında yapılan heykel, 1805 yılında kentin istilası sırasında yeniden yapılışını simgeliyor. O zamanlarda lağım işi yapan Cumil iş aralarında da sokaktan geçen kadınları izliyormuş.

Başına dokunmanın iyi şans getirdiğine inanıyorlar ve herkes Cumil’in başına dokunarak fotoğraf çektiriyor.

Cumil

Manastır Binası – Franciscan Church

Macar İmparatoru Andrew III zamanında 1297 yılında yapılan bu manastır, eski şehirde bulunan en eski bina olma özelliğine de sahip.

Macar İmparator Ferdinand I burada taç giymiş.

Zaman içinde depo ve sığınak olarak da kullanılan bu manastır hala kullanılmakta hatta biz gezerken bir düğüne şahitlik ettik:)

Franciscan Church

Tuna Nehri kenarı

Bratislava’da kenti dolaşmaktan yorulan ayaklarını dinlendirmenin, en iyi yollarından biri de Tuna nehri kenarında bulunan sayısız kafeden birinde oturup güneşi batırmak bence.

Diğer gezilecek yerler

Yazımın başında belirttiğim gibi Bratislava, gezilecek yerler açısından zengin bir başkent. Sanırım yolum buraya tekrar düşecek. Yukarıda geçmeyen bir önemli lokasyon da Slavin anıtı. Bu anıt ikinci dünya savaşında burada savaşan Sovyet askerleri için yapılmış. Viyana’daki benzerinden farklı olarak yüksek bir tepede yer alıyor.

Slovak Ulusal Tiyatrosu’nun binası da görmen gereken başka bir lokasyon. İlk binası 1886 yılında, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu zamanında yapılmış. Yeni bina ise 2007 yılında açılmış.

Mavi Kilise ‘ye yakın bir yerde ve sokak arasında bulunan Sinagog da gezebileceğin güzel bir yer. Bizim gibi yapma ve Cumartesi gitme derim. İbadet sebebiyle gezemeyebilirsin:)

Eski şehir meydanında bulunan eski belediye binası (Altes Rathaus) da gezmen gereken diğer bir lokasyon. Bratislava’nın en eski taş binalarından olan bu bina 2007 yılındaki restorasyonu sırasında keltlere ait yeni bulgulara da ışık tutmuş.

Eski Belediye Binası

Gezdiğim diğer lokasyonlar için bu linki tıklaman yeterli.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Viyana Gezilecek Yerler 5 Saatlik Viyana Gezim - HARBİBEN
  2. Türkiye Haritasını Google'a Çizmek - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*