Königsee Gezilecek Yerler

Königsee

Beni benden alan bir başka yer daha tanıdım. Königsee pırıl pırıl suyu ve etrafındaki dağları ile insana evrende ne kadar küçük olduğunu ve aslında bu haliyle de dünyanın ne kadar güzel bir yer olduğunu hatırlatıyor. Königsee gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir konumda. Salzburg gibi bir kente çok yakın olmasının yanı sıra etrafında görülmesi gereken bir sürü doğa harikası yer var.

Ancak Königsee’ye geldiğinde, sadece bu gölün sakinliğini değerlendirmeni tavsiye ederim. İlk iş olarak Königsee’den kalkan gemiler ile Obersee’ye kadar gitmelisin. Bu gemiler, 30 yıldır gölü temiz tutmak için elektrikle çalışıyormuş. Bu tur sırasında orta durak St. Bartholoma da çok güzel bir göl kıyısı kasabası. Ancak Königsee’nin arka tarafında bulunan Obersee benim gördüğüm en güzel yerlerden birisi. Buraya arabayla gelinmiyor oluşu, gerçek anlamda el değmemiş bir göl kıyısı kasabasını insanın önüne cömertçe sunuyor.

Königsee ve ben

Suyu oldukça temiz olan bu göl, dağların ortasından dünyaya açılan yeşil bir göz gibi. Yaz aylarında gelirsen yüzmek de mümkün ancak biraz soğuk olabilir:) Gölde gezmenin yanı sıra kasabası da oldukça güzel. Restoranları uygun ve lezzetli. Ayrıca buraya arabayla geliyorsan girişte çok büyük bir otoparkı var. Etraftaki dağlara telesiyej ile çıkabilirsin. Eğer adrenalin seviyorsan paraşütle de atlaman mümkün:)

Obersee

Königsee’den bindiğin gemiler seni son durakta, Obersee’de indirecekler. Zaten yol boyu doğanın ne kadar cömert olduğuna şaşırmış olan ben, Obersee’de indiğimde aslında bu cömertliğin sınırları olmadığını anladım.

Obersee

Obersee’de gemiden indikten sonra göle doğru yaklaşık 1 km’lik bir patikadan yürümen gerek. Bu yol ve burada bulunan dağ evleri ve hatta dağlar insanı resmen büyülüyor. Buraya gelebildiğin kadar erken gelmeni tavsiye ederim böylece Obersee’nin arkasına düşen Röthbachfall şelalesine kadar yürümek için zamanın olur. Bu şelale 470 metrelik yüksekliği ile Almanya’nın en yüksek şelalesi.

Obersee ve ben

Eagle’s Nest

Almanca ismi Kehlsteinhaus olarak bilinen kartal yuvası, Berchtesgaden kasabasında bulunan Hoher Göll dağının eteklerindeki Kehlstein tepesinde konuşlanmış bir bina. Buraya ulaşmak için, iki saatlik bir tırmanmayı göze alabilirsin veya dokümantasyon merkezinden kalkan otobüsleri kullanabilirsin. Bu otobüsler saatli ve insan limitli olduğu için biletleri erkenden almanı tavsiye ederim.

Eagles Nest

Otobüslerin bıraktığı alandan sonra bir tünelden geçerek büyük bir asansöre binip 35 kat yukarı çıkarak Kehlsteinhaus’a ulaşıyorsun. Yapımı 13 az gibi bir süreden sonra 1938’de tamamlanan bu bina Hitler’in evi olarak bilinse de Hitler buraya kayıtlı olarak 14 defa gelmiş. Buraya çok yakın olan Berghof’taki evini kullanmış daha çok. Özellikle asansörden korkan Hitler, buraya geldiğinde çok kısa kalmaya özen göstermiş. Hatta inşaat süresinde çıkan kazalarda ölen 12 kişiden ona hiç bahsetmemişler. Laf aramızda, bu asansör çok etkileyici, büyük ve iç dizaynı insanı etkiliyor.

Hitler tarafından davet edilerek buraya gelen bir Fransız büyükelçi tarafından ‘Kartal yuvası‘ olarak isimlendirilen bu bina, günümüzde restoran olarak kullanılıyor. Rakımı 1800 metreden fazla olan bu tepeye geldiğinde yaz aylarında dahi kar görmen mümkün. Bu sebeple kışlık kıyafet alman faydalı olur. Ayrıca bu tepedeki yürüyüş yollarını kesinlikle tavsiye ederim. Bu arada Kehlsteinhaus’dan yukarı doğru yaklaşık 500 metre yürüdükten sonra Avusturya-Almanya sınırına ulaşıyorsun. Bu sınırın bulunduğu tepeden, Königsee manzarasına karşı enfes manzaranın keyfini çıkarmadan dönme.

Eagles Nest ve ben

Salzbergwerk Berchtesgaden

1800 metre rakımlı Kartal Yuvasından sonra biraz da yerin 500 metre altına inelim istersen. Salzbergwerk, özellikle çocuklar için çok keyifli bir yer. Burası aslında 500 yıldan daha uzun süredir aktif olarak kullanılan bir tuz madeni. Ve hatta neredeyse ilk açıldığı gün nasılsa bugün de aynı havayı solumak mümkün. İçinde bulunan kaydıraklar (tuz madeninde çalışan işçiler madene kayarak iniyorlar) çok orijinal. Zaten bütün tur boyunca, bundan yüzyıllar önce tuz madeni çalışanları nasıl yaşıyorsa aynı havayı soluyorsun.

Tuz madeninin ilk katına, yüzyıllardır kullanılan tren ile iniliyor. Yaklaşık 500 metre kadar aşağıya inilen bu madene girmeden önce kıyafetinin üzerine giymen için özel kostümleri alarak iniyorsun. Madenin içindeki gölde ufak bir kayık turu da yapılıyor ve bu turu da sinevizyon ile çocuklara uyarlamışlar.

Salzbergwerk Berchtesgaden ve ben

Yaklaşık olarak 2 saatini burada planlamalısın. Biletlerini online olarak almanı tavsiye ederim çünkü zaman ve kişi limitli turlar düzenliyorlar. Ayrıca tur sırasında çekilen fotoğrafları da alabileceğin ve kıyafetleri iade ettiğin yerde satılan lezzetli tuzları da tavsiye ederim.

Salzbergwerk Berchtesgaden

Buraya kadar okuduğun için çok teşekkür ederim. Königsee gezilecek yerler hakkında daha çok yazacağım sanırım çünkü etrafta daha görmeyi istediğim birçok yer var. Diğer gezi yazılarımı okumak istersen, bu linki tıklaman yeterli…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*