Hrad Karlštejn

Hrad Karltejn
Hrad Karlstejn

Daha önce de dediğim gibi yapılmışı tekrara niyetim yok:) Bu sebeple sana Prag’a gitmişken görmen gereken ve başka sayfalarda bulamanın zor olduğu bir yerden, harika manzarası olan bir kaleden bahsedeceğim. Hrad Karlštejn 🙂 Hrad, Çekçe’de kale demek ve burası da Karlštejn Kalesi şeklinde Türkçeleşebilir:)

Kalenin tarihi 1348 yılına kadar uzanıyor. Çeklerin efsane kralı, Charles IV tarafında yaptırılmış ve devlet hazinesini korumak amacıyla depo olarak kullanılmış. Dolayısıyla yüksek bir tepe üzerine konumlanmış olan kalenin manzarası da mükemmel:)

İtiraf etmeliyim ki, ben bu kaleyi daha önce hiç duymamıştım. Bizim Esra sağ olsun, Prag kaldığı dönemde öğrenmiş, iyi ki de öğrenmiş. Böylece seninle de paylaşabildim. 

Prag’a yaklaşık yarım saat mesafede ve ister arabayla ister otobüsle gidebileceğin harika bir yer. Araba ile gideceksen aracını mutlaka aşağıdaki park yerine park et derim. Otobüsle gidersen zaten durak da park yerinin orada. Böylece 2 kilometrelik bir yürüyüş seni bekleyecek ancak bu yürüyüş boyunca emin ol kalenin altında kalan köyden geçmenin keyfine varacaksın. Bu köy de kale kadar tarihi ve yol boyu ahşap el işlemeleri satan ufak ama çekici dükkanlarla çevrilmiş.

Ayrıca ‘Black Magic‘ denen dondurmayı da tadabilirsin tabi eğer hava sıcaksa… Yol boyunca restoranlar, hediyelik eşyacılar ve at arabaları sana eşlik edecek ve ‘yahu bu köy ne kadar doğal ve modern‘ diyeceksin muhtemelen…

Kale içine vardığında asıl alana giriş tabi ki ücretli, ancak avluda gezip güzel fotoğraflar yakalayabilirsin. Hatta içeride bir şeyler içebileceğin ufak bir de büfe var ki tavsiye ederim bence tarihi bir avluda bir şeyler içmek keyifli oluyor. Ayrıca genel olarak Çek çok ekonomik bir ülke olduğu için, aklında soru işareti de kalmasın:)

Aşağıda senin için çektiğim birkaç fotoğraf ve kalenin resmi Web sayfasını paylaşıyorum.

Hrad Karltejn

Az bilinen rotalarım hakkında okumak istersen, bu linki tıklaman yeterli…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*