Doğmamış Bebeğe İsim Biçmek:)

Baba Oluyorum

Evet sevgili baba adayı, öncelikle eğer cinsiyeti belli değilse ciddi bir şekilde bebeğe isim araştırması yapmanı önermem. O yüzden bu sayfayı bebeğin cinsiyeti belli olunca yine oku derim:)

Varsayıyorum ki artık yüksek ihtimalle oğlan ya da kız, bu durumda hadi hayırlısı be olum:)  Şaka bir yana bence ve sorduğum birçok baba için, isim bulma işi biraz karmaşık ayrıca erkek isimlerini seçmek ciddi iş:) Kızlar ilk defa bu manada daha az karmaşık sanki:)

Aslında sana bu sayfada isim önerecek değilim ama isim seçerken dikkat edebileceklerini yazmak isterim.

İsmin uluslararası önemi

Öncelikle ismin genel kullanılan dillerdeki manasına bakmanı tavsiye ederim. (Google bu anlamda fazlasıyla yardımcı) Mertler alınmasın ama Mert’in Fransızcadaki anlamına bakarsan ne demek istediğimi anlarsın:)

Bunun dışında Türkçe karakterlerden mümkün mertebe kaçın lütfen. Mesela ‘Çağrı’… Şimdi sen evladına ‘Çağrı’ ismini verdin diyelim. Sonra diyelim ki, bu çocuk ileride Almanya’ya çalışmaya gitti. Ne diyecekler bu zavallıya? Çarli mi desinler, Kagri mi desinler? Bak gördün mü cidden önemli mevzu… Ç, Ş, Ğ bunlardan mutlaka kaçın…

İsmin insan gelişimindeki yeri

Bir ismin insan gelişimi üzerine etkisi hakkında binlerce araştırma var. Dolayısıyla sen de bebeğe isim ararken bazı isimlere dikkat etmelisin. Bir zahmet şu aslanlı kaplanlı erkek isimlerini ve minnoşlu tinnoşlu kız isimlerini de koy başka bir yere. 

Tabi bir de dindar birisi isen bazı isimleri sırf Kuran-ı Kerim’de geçiyor diye koyma. Bunun için detay vermeme cidden gerek yok, Google bu konuda yeterli…

Bebeğe isim koyarken mahalle baskısı

Ha son olarak; annenler, kayınvalidenler, komşunlar habire sana isim önerecekler. Sakın sıkılma, bu güzel bir olay ama unutma ki, ismi baba ve anne olarak siz seçmelisiniz.  Çünkü o isim en çok sizin kalbinize dokunacak…. Dolayısıyla başkasının koyduğu ismi koyup, ömür boyu evladıma bir isim veremedim diye üzüleceğine bırak etraf üzülsün ama bebek ismin anasından babasından alsın:)

Beğendiğiniz ismi koyun be olum, yukarıda yazdıklarımı unutma ama:)

Bu arada baba olmak üzerine sormak istediğin başka bir şey olursa, linkte diğer yazılarımı bulabilirsin.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*