Baba Olacağını Aile ile Paylaşmak

Baba Oluyorum

Baba olacağını aile ile paylaşmak

Dur hemen heyecanlanma. Keyfini çıkar, kalp atışlarını merak et ve onu kollarına alacağın günü düşün. Sonra da ‘baba olacağını aile ile paylaşmak‘ şeklinde bir Google taraması yap. Umarım karşına çıkmışımdır…

Sen baba olacağını öğrendiğine göre, artık annelere babalara açıklama zamanı da yakındır. Bence çoğu işte olduğu gibi bu işte de, doğru zamanı belirleme kısmını, eşine bırak. Emin ol, en doğru zamanı seçecektir.

Artık senin tek sorumluluğun eşin ve evladın, bunu da sakın unutma. Ayrıca göreceksin ki, anneler (sanırım hormonlar bu işte çok rol oynuyor) çocukları hayatlarının ortasına yerleştirerek, doğru kararları hissiyatları ile verecekler.

İlle de örnek dersen; ufak bir kutuya ultrason fotoğrafı koyup ailenize verebilirsiniz veya telefonla bile arayıp söyleyebilirsiniz. Önemli olan sizin kendinizi en iyi nasıl hissettiğiniz, bunu da sakın unutma. Evlat sizin, müjde sizin. Ayrıca artık yavaştan başkalarını mutlu etmek için değil de ufaklığı mutlu etmek için yaşama kısmına geçmek lazım:)

Ayrıca, babalar olarak belki de ilk önce eşimizin ailesi ile paylaşsak daha iyi olur diye düşünüyorum. Neden böyle düşündüğümü açıklamak zor. Sanki hamilelik boyunca hassas olan eşlerimize bir kıyak geçsek fena olmaz.

Farklı paylaşma fikirleri

Bu konuda çok yaratıcı olabilirsin. Ama işin cıvkını da çıkarmamanı öneririm. Bebeğin ultrason çıktısını bir kutuya koyup, özel gün hediyesi yapabilirsiniz. Veya ortak yenilen bir yemekte konuyu oraya getirip, hoş bir şekilde söyleyebilirsiniz. Gerçi ben bu yazıyı ilk kaleme aldıktan sonra işin cıvkı çıktı:)

Yüz yüze mi? Telefonla mı?

Tabi ki yüz yüze arkadaşım… Ama diyelim ki uzaktasın, diyelim ki yurtdışındasın işte o zaman sağlık olsun diyeceksin… Tabi belki imkanları zorlayıp görüntülü arama gibi opsiyonları da değerlendirebilirsin. Yalnız bu durumdan eşinin kendini mahçup hissetmemesi de önemli. Babaların hazırlıklara nereden başlamaları gerektiğini bir başka yazımda paylaştım ama belki de ilk hazırlık, aileye nasıl söylemek gerektiğini düşünmekle başlıyor.

İşyeri detayları

Bana kalırsa işyerindeki arkadaşlara biraz geç söylemek makul. Tabi ofiste yakın arkadaşın varsa o başka. Ben, ofisteki yakın arkadaşlarıma ilkten çıtlatmıştım. Çok da faydasını gördüm. Bunun kararı da sana ait. Kendini ne zaman hazır hissedersen söyle gitsin. Çok da kasma bence be yaw:)

Baba olacağını aile ile paylaşmak kısmını okuduktan sonra ilgini çekerse, babalara özel diğer yazılarımı da bu linkte bulabilirsin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*