Babalık Hazırlıklarına Nereden Başlamalı

Baba Oluyorum

Sevgili baba adayı okur kardeşim, o sevinçli haberi aldın fakat babalık hazırlıklarına nereden başlamalı bilmiyor musun?

Aslında bu işleri genelde anneler, anneanneler, teyzeler falan hazırlıyorlar. Ancak bence tabi ki senin de hazırlaman gereken bazı şeyler var.

En başta kendini hazırla olum, baba olacaksın:)

Tamam bu yersiz şakadan sonra devam ediyorum. Biliyorsun hamilelik ortalama 40 haftalık bir serüven ve sen öğrendiğinde zaten 10 haftası geride kalmış olacak. Vaktin var acele etme ama ufaktan da kolları sıva.

Eğer işin maddi boyutu da seni düşündürüyorsa bu işi bir an önce eşin ile konuş ve bir öncelik planlaması yapmayı öner.

Bazı şeyleri ikinci el bile alabilirsin (örneğin bebek yatağı veya az kullanılmış bir bebek arabası gibi)

Bebek Odası

Kendini hazırladıktan sonra eşinle beraber bebek odasını planlamaya başlayabilirsin.

Bebek odası için bazı tavsiyelerim olacak. Eşin tabiki senden daha çok araştıracak ama bir baba olarak bilmen gerekenleri yazıyorum.

Örneğin yatak mobilyasına çok para vermene gerek yok çünkü zaten süreli olarak kullanacaksın (ama param var veriyorum dersen cidden bas parayı al en birinci elini:))

Fakat yatağın kendisi daha önemli. Sert olmasına dikkat et. Eşin en şık ve en renklisini isteyebilir ama sen onu biraz daha ortopedik ve sağlıklı olana doğru çek güzel kardeşim:)

Bebek arabası seçiminde önerilerim

Bebek arabası hususunda da eşin kafasında çoktan bir karar vermiş olabilir:) O alışveriş merkezlerinde gördüğün gıcır gıcır arabalar var ya onlar muhtemelen daha 2-3 günlükler veya çok az kullanıldıkları için öyle gıcır gıcırlar.

Bir kere yaşadığın ortamı düşünerek bebek arabası almanda fayda var. Örneğin ormana gezmeye çıkacak mısın veya sadece ev ve AVM mi gezeceksin?

Sana tavsiyem bebek arabasını pahalı da olsa kaliteli olanından alman çünkü 4 yıl kullanacaksınız. Eğer bütçeni çok aşıyorsa iyi bir modelin ikinci elini de alabilirsin.

Bunların yanısıra bebek arabasının kolay açılır-kapanır olması o kadar önemli ki ilk bakacağın şey o olsun. Alacağın yerdeki arkadaşlara denet, sen dene baktın beceremedin hemen geç ikinci modele:) Ayrıca kolay itilir bir model alman senin ve eşinin hayatını kolaylaştıracak. Bunu şöyle anlayabilirsin; bebek arabasını tek elinle sağ sol yaparak itebiliyorsan iyi bir modeldesin demektir.

Aynı şekilde kapandığında kapladığı yere de bir bak. Seyahat ederken arabanın bagajına iki de valiz koyabilmelisin yoksa valizler dışarıda kalır. Bebek arabasına katlarsın kıyafetlerini:)

Bebek arabası bakarken eğer araban varsa uyumlu bir de araba koltuğu bak yalnız araba koltukları çok uzun ömürlü olmayabilir. Evlat hızlı büyüyen bir meyvedir unutma…

Daha sonra arabana bebek koltuğu bakarken sana çeşitli tavsiyelerim olacak.

Gelelim kıyafetlere,

Baba adayı olarak vallahi çok elini atmana gerek yok. Bu konuyu hafiften eşine pasla ama ufak bir pijama veya hırka da al be olum. Çocuk babamdan giyiyorum desin, ileride anısı kalacak emin ol.

Erken doğum ihtimaline karşı en ufak tulumdan aldığınıza emin ol ama. Çok ayrıntı veremiyorum sen eşine sor bu konuyu:)

Bebek kamerası işine gelince,

Ben iki kamera eskittim ve son aldığım model şu dönmeyen stabillerden ve çok uzun süredir gidiyor. İkinciye de kaldı şimdiden inşallah:)

Dönen modellerde başka arkadaşlardan da arızalar duydum bu arada. Gerçi artık harekete duyarlı uygulamalar veya kameralar da var ve kullanan arkadaşlardan da kötü yorum duymadım.

Bu yazımda, babalık hazırlıklarına nereden başlamalı özerine yazdım, babaları ilgilendirecek diğer yazılarımı okumak istersen, bu linki tıklaman yeterli…

1 Trackback / Pingback

  1. Baba olacağını aile ile paylaşmak - Harbiben

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*