Hohenzollern Kalesi

Tepeye hakim bir kale

Bugünkü rotamız Hohenzollern Kalesi olacak. Burası, Alman tarihinde çok büyük bir öneme sahip aslında. Prusya Krallığı‘nı kuran Hohenzollern hanedanının sarayı olarak kullanılmış. Hohenzollern Aiesi hatta hanedanı ilk olarak 1061 yılında yazılı kaynaklarda karşımıza çıkıyor. Bu aileden birçok Alman İmparatoru çıktığını söylememiz gerek. Wilhelm II de bunlardan birisi hatta. Ne alaka diyecek olursan Gebze’deki Kaiser Wilhelm Köşkü’ne kadar gitmemiz gerekir ki, tarihi yazılarımı başka sayfalara saklayayım en iyisi:)

Bugün hala prens ve prenses ünvanları ile aile üyeleri, hanedanı çeşitli medya ortamlarında tanıtıyorlar.

Kale ile ilgili ayrıntılar

Konumu: Bu kale 855 metre yükseklikte kendi adını verdiği bir dağın tepesinde bulunuyor. Tahmin edersin ki kaleye kadar tren yolu yok:) Dağ bir çok sıcak su kaynağına yakın olduğundan dolayı genelde sisli bir manzaraya sahip.

Kaleye ulaşım: Kaleye ulaşım için Hechingen tren istasyonuna kadar varıp oradan kale otobüslerine binebilirsin. Bu arada Baden Württemberg günlük bileti almanı tavsiye ederim böylece aynı gün içinde 30 km uzaklıktaki Tübingen‘i de aynı biletle gezme fırsatın olur. Ziyaret saatleri her gün 10:00.16:30 arasında yapılabilir. Fakat bazı günler bu saatler değişebilir. Ayrıntılı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsin. Ayrıca grup ve kişisel turlar da organize ediliyor.

Bu kaleye otobüsle çıkmak mümkün ve eğer kendi arabanla çıkacaksan, arabanı girişe park edip yukarı tırmanmanı tavsiye ederim. Tırmanış yolu çok rahat ve bebek arabasına da müsait. Ancak yürümek istemiyorsan yukarı kadar çıkan bir servis de mevcut. Yine de sana tavsiyem tırmanmak olur. Böylece güzel ormanın da tadını çıkarabilirsin.

Gastronomi: Kalenin içinde bir kafe  mevcut ve yaz günlerinde bir çay bahçesi açılıyor. Burada özel günlerin için de organizasyonlar yapıyorlar. 

Ayrıca kaleye çıkmadan önce, çıkış yolunda çok güzel fotoğraflar yakalayabileceğin durma noktaları var. Bu noktaları atlama derim.

Hohenzollern Yolunda

Peki neden Hohenzollern

Bir kere Stuttgart’a yakın. Yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta ve harika bir manzaraya sahip. Kaleye çıkış yolu ormandan geçtiği için doğa ile iç içe bir gezi seni bekliyor olacak. Kaleye ulaştığında tarihi bir saraydan daha fazlasını göreceksin. Geniş vadilerin ortasında yükselen bir tepenin zirvesinde kurulu bir kale. Bu kaleden vadiyi izlemek gerçekten harika. Kalenin bahçesinde eski imparatorların heykellerini ve kimler olduklarını okurken buranın önemini daha iyi anlıyor insan. O kadar filme ev sahipliği yapmasının da boşuna olmadığını daha kaleye ilk vardığında anlıyorsun. Ayrıca burası Tübingen ve Reutlingen gibi diğer gezi lokasyonlarına da yakın olması sebebiyle kolaylıkla plan yapabileceğin bir yer. Tübingen planını yaptığın günün akşamı için burayı düşünmen gayet ideal olur. Günbatımına doğru çıkmanı ve güneşi burada batırmanı tavsiye ederim. Yalnız, kalenin fotoğraflarını çıkarken çekmeyi unutma. Dönüşün karanlığa kalırsa fotoğraf işi yatabilir:)

Özetle Hohenzollern Kalesi

Özetle gitmen ve görmen gereken bir kale. Çıkış yolunda yamaçtan kaleyi arkana alıp bir fotoğraf çekmeyi unutma. Kaleye çıkınca, kendine bir kahve al ve yemyeşil vadiyi izlemenin keyfini çıkar. Sarayın içinde gez ve burada yaşayan insanları hayal et…

Az bilinen rotalarım hakkında daha fazla okumak istersen, buraya bir link bırakıyorum.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Stuttgart Gezilecek Yerler - Harbiben
  2. Tübingen - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*