Lindau Bodensee

Lindau ve 3 ülke

Bir göl kıyısında oturup 3 ayrı ülkeyi izlemek ister misin? Veya bir saatlik vapur turu ile 3 ayrı ülkenin kıyılarında dolaşmaya ne dersin? Lindau bunun için seçilmiş bir yer gibi. Bodensee’nin güney doğusunda kalan ve Almanya’nın Baverya Eyaleti sınırlarındaki bir sahil kenti aslında. Bu şehrin en ünlü tarafı, kente köprüler ile bağlanmış Lindau Adası desek yanılmayız. Buraya ulaşım tren yolu ile mümkün. Ayrıca buraya ulaşmak, araba veya otobüsle de gayet rahat. Dilersen Lindau Bodensee hakkında biraz daha detay vereyim…

Lindau’nun farklı bir özelliği var. Çünkü burada oturduğun herhangi bir kıyıda iki ülkeyi birden, mesela hem İsviçre’yi hem de Avusturya’yı görebilirsin. Hem de oturduğun kıyı Almanya sınırlarındayken.

Lindau’da neler yapabilirsin

Bana kalırsa, Lindau Bodensee tatilini birkaç gün şeklinde planlayıp her kente ayrı bir gün ayırman gerek. Çünkü Bodensee etrafında birbirinden farklı ve görülmeye değer çok kent var. Mesela buraya yakın mesafede bulunan Meersburg, Pfahlbauten ve Friedrichshafen gibi harika lokasyonlar bulabilirsin. Ayrıca şehirler arası vapur turu veya bisiklet turları da muhteşem ve harika bir tecrübe.

Friedrichshafen ve Lindau arasında bisiklet kiralamanı da kesinlikle tavsiye ederim. Bu iki şehir arasında harika manzaralara sahip bir bisiklet yolu mevcut. Özellikle yaz aylarında bisiklet turu yaparsan, kısa deniz molaları da çok keyifli oluyor. 

Lindau’da çok fazla tarihi bir alan yok. 1422’de yapılmı belediye binası ve bir de aslanlı deniz feneri. Aslanlı deniz fenerinin olduğu su setine çıkmak mümkün. Hatta çıkman güzel olur. Hem de dönüşte sahil kenarında bulunan çay bahçelerinde oturabilirsin. Ancak genel olarak Lindau Adası, tarihi bir kent. Yani sokaklarında gezip, denizi soluyarak keyifli vakit geçirmen mümkün.

Bodensee hakkında

Bodensee gölü (Konstanz da denebilir); Almanya, İsviçre ve Avusturya arasında bir göldür. Gölün 273 km uzunluğunda sahili vardır ve 536 km²’lik yüz ölçümü ile Macaristan’daki Balaton (594 km²) ve İsviçre’deki Cenevre gölünden (582 km²) sonra Orta Avrupa’nın üçüncü geniş gölüdür.

Gölün çevresinde, Almanya’daki Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletleri, Avusturya’daki Vorarlberg eyaleti ve İsviçre’deki Thurgau, St. Gallen ve Schaffhausen kantonları bulunur.

Az bilinen rotalarım hakkında okumak istersen, bu linke gitmen yeterli…

1 Trackback / Pingback

  1. Pfahlbauten Bodensee - Harbiben

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*