Ren Şelalesi (Rheinfall)

Ren Şelalesi (Rheinfall)

Ren şelalesi, yolu Almanya’nın güney batısına veya İsviçre’ye düşen herkese şiddetle önereceğim bir yer. İsviçre’nin Schaffhausen şehrinin sınırlarına bağlı bulunan bu şelale, 150 metre genişliği ve 23 metrelik yüksekliği ile Avrupa’nın en büyük şelalesi.

Buraya en rahat ulaşım, karayolu ile ancak bulunduğun yerden Schaffhausen şehrine kadar tren yolu ile de ulaşabilirsin.

Ren Şelalesi etrafında yapılacaklar

Buraya bütün gününü ayırabilirsin. Sıcak bir günde gidersen yanına, üstüne oturabileceğin bir örtü ve atıştırmalık bir şeyler almanı öneririm. Bu şelalenin sesini duyarak oturmaktan keyif alacağın köşeler çok fazla. Böylece kalabalıktan soyutlanarak şelalenin tadına varabilirsin.

Şelalenin girişinde bulunan ufak kulübelerden tur biletleri alabilirsin. Bu turlar, sürelerine ve gittikleri yerlere göre değişiklik gösteriyor. Sarı renkli turlar ile ortadaki kayaya çıkabilirsin. Mavi turlar kısa bir nehir turu yapıyorlar ve kırmızı renkli turlar da kale ile şelalenin girişi arasında gidip geliyorlar. Bu turlardan bütçene uygun olan herhangi birini öneririm çünkü böylece şelaleye epey yaklaşabileceksin. Çocuklu aileler için de gayet rahat bu turlar. Sadece bebek arabanızı girişe bırakmanız gerek.

Şelaleyi sağına alarak ortasında bulunan kayaya doğru yürüdüğünde güzel fotoğraflar yakalayacağın manzaralar var. Ayrıca kenarına oturup dinlenebileceğin yeşillik alanlar da bu kıyıda.

Buraya arabasıyla gelecekler eğer sadece şelaleyi göreceklerse ve otobana giriş yapmayacaklarsa Vignette almalarına gerek yok. Ancak eğer başka yerlere de gideceklerse ve otoban üzerinden devam edeceklerse Vignette almalı ve ön cama yapıştırmalılar.

Stein am Rhein

Buraya kadar gelmişken:)

Eğer buraya kendi arabanla geldiysen Kostanz tarafına da geçmeni tavsiye ederim. Gerçi Kostanz’a tren ile de geçmen mümkün ancak karayolu ile hem çok yakın hem de köylerin içinden geçen güzel bir yolu var.

Ayrıca hem Ren Şelalesi’ne yakın hem de tarihi bir yer olan Stein am Rhein kasabasını da gezmeni tavsiye ederim. Hatta ilk olarak Stein am Rhein’a gelip, buradan şelaleye veya Bodensee’ye gemi turu yapman da mümkün. Ancak saatleri sürekli olmadığından, gitmeden önce araştırmanı öneririm.

Ren Şelalesi gezini, tabi ki Zürih ile birleştirmeni öneririm. Hatta Zürih belki de başlangıç noktan olmalı. Türkiye’den geliyorsan, Zürih’e uçarak kuzeye doğru çıkabilirsin. Veya tam tersi de olur:)

Tabi bütün bunlardan başka Ren Şelalesine gelmişken İsviçre’nin Luzern gibi diğer şehirlerine de tur düzenlemen mantıklı olur çünkü İsviçre’de lokasyonlar birbirine oldukça yakın (yani birkaç saat kadar:))

Benim ilk Rheinfall gezim, sabah Zürih öğlen Ren Şelalesi ve akşam Kostanz şeklindeydi. Vaktimiz kısıtlı olduğu için böyle bir plan yapmıştık ama dolu dolu da bir gün geçirmiştik. Hatta bir keresinde de, önce Stein am Rhein’a gidip oradan Ren Şelalesi’ne ve sonrasında da gün batımını izlemek üzere Titisee’ye geçmiştik. Yani içinde Ren Şelalesi olan, dolu dolu bir plan yapman mümkün.

İsviçre’de gezdiğim diğer yerleri görmek istersen buraya bir link bırakıyorum…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*