Heidelberg Gezilecek Yerler

Heidelberg Kalesi

Almanya’nın Prag’ı Heidelberg…

Kırmızı kiremitli binaları, köprüsü, kalesi ve romantik nehri ile Heidelberg, bence Almanya’nın en güzel şehirlerinden birisi. Ayrıca Almanya’nın savaştan zarar görmemiş ender tarihi kentlerinden… Bunu da 1386 tarihinde kurulan Almanya’nın en eski üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi’nde okuyan Amerikan generallere borçlu. Bizzat bu kente olan minnet borçları sebebiyle bombalamaktan kaçınmışlar. Dolayısıyla bu şehir, bilimin savaşlara engel olabileceğinin delillerinden birisi… İstersen biraz da Heidelberg gezilecek yerler hakkında kısa bilgiler vereyim.

Konum olarak, Stuttgart ve Frankfurt’a yaklaşık 80 km ve Mannheim’a 20 km uzaklıkta olup Baden Württemberg eyaletine bağlı bir şehir. Buraya arabayla veya trenle çok kolay ulaşabilirsin.

Heidelberg Köprüsü ve Kalesi

Heidelberg köprüsü ve maymun

Bu romantik şehir, seni ilk olarak içinden geçen Neckar nehrini süsleyen köprüsü ile karşılayacak. Bu köprüde biraz vakit geçirmeni tavsiye ederim. Umarım köprüye, sokak şarkıcılarının olduğu bir gün gidersin:) Uzunluğu 200 metre ve genişliği 7 metre olan bu köprünün eski şehire bakan ayağında bir maymun göreceksin. Bu maymunun tarihi bir anlamı var. Almanca olarak ‘Brückenaffe‘ denilen bu maymun, 15 yüzyılda bile o zamanlar tahtadan yapılmış olan bu köprünün ayağında otururmuş. Bu maymun heykeli elindeki ayna ile aslında bizlere bir mesaj vermek istiyor. Rivayete göre bu maymunun amacı, buradan geçen insanların, maymunun kafasındaki boşluğa kendi kafasını yerleştirip elindeki aynaya bakarak aslında üstün olmadıklarını fark etmelerini sağlamakmış. Köprünün ayağından çıkınca ulaşacağın filozoflar yolu da bu anlamda biraz ironik:)

Köprüdeki Maymun

Heidelberg Kalesi

Bu şehrin diğer önemli yapılarından biri de kalesi. Kalenin tarihi 13. yüzyıla dayanıyor. Kale 1764 yılında bir yıldırım çarpması sonucu ikiye ayrılmış ve sonrasında koruma altına alınmış. Kale tüm şehire hakim bir tepeye kurulu olup buraya Hauptstrasse denilen ana sokağın hemen arkasından kalkan tramvay (Seilenbahn) ulaşabilirsin.

Kaleye vardığında harika bir eski şehir manzarası ile karşılaşacaksın. Buranın tadını çıkar ve tarihi meydanda gez. Ayrıca burada bulunan büyük bira fıçısını da görmeni tavsiye ederim.

Bunun yanısıra, kalenin içinde bulunan eczacılar müzesi de gayet ilgi çekici bir müze. Burada tarihin ilk ilaçlarından günümüze bir yolculuğa çıkacaksın.

Eczacılar Müzesi

Königstuhl – Kralların tahtı

Kaleyi gezdikten sonra yine aynı yöne çıkan tramvaya binip Molkenkur denen ikinci durağa varacaksın. Bu durakta fazla oyalanmadan eski ve tahta bir tramvaya binerek ‘Königstuhl’ durağına çıkmalısın. Bu bineceğin tramvay eskiden su bidonlarının ağırlıkları ile çalışan bir düzenekle çalışıyormuş.

Kralların tahtına (Königstuhl) vardığında ayaklarına romantik bir kentin manzarası serilecek. Ayrıca muhteşem bir doğa yürüyüşü yapabilirsin. Ve tabi ki kente 588 metre yükseklikten uzun uzun bakabilirsin:)

Tepeden Heidelberg Manzarası

Hauptstrasse

Hauptstrasse, buranın ana caddesi. Etrafındaki kafeler ve dükkanlarla ve ortasındaki Markplatz yani pazaryeri ile harika bir cadde. Bu cadde etrafındaki uzun ve renkli binalar sayesinde, kendini bir labirentte gibi hissediyorsun. Bu caddenin ortalarında (Adres: Augustinergasse 2, 69117) bir yerde, bir de Studentenkarzer diye bir yer varmış. Öğrenci hapishanesi olan bu müzeyi ayrıca gezip sana anlatacağım. Olur da sen benden önce gezersen yaz bana:)

Heidelberg’e gelmişken

Buraya kadar gelmişken mutlaka Mannheim, Frankfurt ve Stuttgart’ı da aradan çıkar derim. Hem birbirine yakın şehirleri hem de franklar ve schwablar gibi farklı kültürleri tanıma fırsatını yakalamış olursun.

Heidelberg gezilecek yerler listemin sonuna geldik. Almanya’daki diğer gezdiğim yerleri görmek istersen, buraya bir link bırakıyorum:)

Kalenin Kalıntısı

1 Trackback / Pingback

  1. Stuttgart Gezilecek Yerler - Harbiben

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*