Karlovy Vary

Karlovy Vary

Mineral su cenneti

Yıllar önce bizim Esra’nın kitaplığındaki o minyatür bardağı her gördüğümde, o bardağın alındığı yeri merak ederdim. Onun anlattıklarından duyduğum kadarıyla, Çekya’nın aslında sadece Prag’dan ibaret olmadığını ve Karlovy Vary gibi bir de termal bölgesi olduğunu biliyordum. Ancak buraya gelmenin, beni bu kadar güzel sürprizlerle karşılayacağını daha önce tahmin etmem kolay değildi. Belki zamanla sana daha fazla detay verebilirim:) Hadi geçelim buranın ufak bir tanıtımına…

Karlovy Vary Mineral Su Bardağı

Kralın banyosu, Karlovy Vary

Çekya deyince aklına bir tek kaleler ve estetik mimari gelmemeli. Aynı zamanda yeşili, doğası ve termal suları ile de ünlü Karlovy Vary şehrini tanımalısın. Karlovy Vary’nin keşif hikayesi çok enteresan. Burayı, Prag doğumlu ve Roma İmparatoru olarak döneminin en güçlü kişilerinden birisi olan Kral IV. Karl (d.1316-ö.1378) bulmuş. Kral bu bölgede avlanırken, suya düşen bir geyiğin haşlandığını görünce, burada kaynak suyu olduğunu anlamış ve bu olay, buranın yerleşim yeri olmasının kapılarını açmış. Karlovy Vary ismi de ‘kralın banyosu‘ şeklinde tercüme edilebilir. Almanca olarak da hala Karlsbad (Karl’ın banyosu) şeklinde kullanılıyor.

Karlovy Vary kentine, tarihte Goethe, Tolstoy, Beethoven ve Marx gibi birçok ünlü ismin de yolu düşmüş. Bunlardan bir tanesi de Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk, yaşadığı böbrek sorunları nedeniyle tavsiyeler üzerine burada bir dönem kalmış. Kaldığı oteli ve odayı hala ziyaret edebilirsin. Bunun için Carlsbad Plaza Oteli’ne gitmen yeterli olacak.

Karlovy Vary’de neler yapabilirsin

Buraya geliş amacın ve beklentin tamamen doğa ve dinginlik olmalı. Doğa yürüyüşleri veya bisiklet turları yapabilirsin. Tabiki tüm bunlardan önce kentin merkezindeki kaynak sulardan içmen gerekir. Birbirinden farklı 12 adet kaynak var ve herbiri farklı özelliklerde. En bilinenlerinden birisi Sprudel kaynağı ve 72°C’lik sıcaklığı ile dikkatli olamanı gerektiren bir kaynak:) Bunun yanısıra Marktkolonnade de 1800’lü yıllardan kalma beyaz mimarisi ile dikkatini çekecek. Açıkcası, gelmişken hepsini biraz biraz tadmanı tavsiye ederim. Yalnız tabi aman dikkat cırcır olabilirsin:)

Bunun yanısıra, tabiki şehrin birkaç da müzesi var. Örneğin, tüm Çekya’nın gururu olan Becherovka likörünün bulunduğu ve üretildiği Jan Becher Müzesi’ni gezebilirsin.

Biz nasıl gittik ve nerede kaldık

Biz, Spa Hotel Zámek Lužec isimli bir otelde kaldık. Kentin biraz dışında ancak doğanın tamamen içinde ve eski bir şato görünümlü bir otel. Kesinlikle tavsiye ederim. Otelin sayfasına buradan ulaşabilirsin.

Biz, Karlovy Vary’e Stuttgart’tan yaklaşık 4 saatlik bir araba yolculuğu ile gittik. Yollar gayet güzel ve rahat.

Çekya’da başka nerelere gidilir diye sorarsan, burayı tıklaman yeter:)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*