Brüksel

Bugün Belçika’ya gidiyoruz. Brüksel, Brugge ve Gent gezeceğiz. Yine sana başka yerde bulamayacağın bilgiler vereceğim:)

Brüksel’e nasıl gidilir?

Vallaha her yere olduğu gibi uçarak, arabayla veya trenle gidebilirsin. Hele başka ülkeleri de gezeyim dersen Amsterdam, Paris, Luxemburg ve Almanya ile Belçika arası tren ulaşımı düzenli olarak mümkün…

Brüksel’e kadar gitmişken

Brüksel’e kadar gittin madem Brugge ve Gent’I görmeden sakın dönme. Trenle ulaşım kolay ama arabayla da çok yakın yerler. Fakat Leuven’i de bence görmelisin. Leuven’i çok kişi bilmez ancak Leuven Belediye binası çok güzel ve inci gibi parlıyor. Leuven’in bir güzel tarafı da Brüksel’in öğrenci merkezi olması sebebiyle cafeleri ve restoranları. Dolayısıyla Leuven’e aç gitmende fayda var:)

Brüksel’de gezilecek yerler

Sevgili okur diğer yazılarımda olduğu gibi var olanı tekrar etmeyeceğim. Birçok sayfada Brüksel hakkında ayrıntılı olarak gezilecek yerleri bulabilirsin ben sana bir liste olarak aşağıda yazıyorum. Ancak bazı ayrıntıları da tabi ki ekleyeceğim.

 • Grand Place
 • Kraliyet Sarayı (Place Royal)
 • St. Michael ve St. Gudula Katedrali
 • Adalet sarayı (Justizpalast)
  • Hitler’in imrendiği bina olarak geçer ve görmen gerekir:)
 • Basilika von Koekelberg
  • Gariptir buradan çok az kişi bahsetmiş ama sen kesin git derim. Dünyanın beşinci büyük kubbe büyüklüğüne sahip bir yer neden gezilmesin ki?
 • Atomium
 • Minieurope
  • Atomium ve Minieurope birbirine çok yakın yerler. İkisini de birlikte gezebilirsin ancak diğer minieuropelardan çok da farklı değil tabiki. Yani diyelimki kısıtlı vaktin var ve tarihi yerleri görmek istiyorsun bu durumda bu iki yeri de sona birakabilirsin.
 • Işeyen çocuk heykeli (Manneken Pis)
  • Cidden çok da vay be dedirtecek bir yer değil. Görmek için kasma ama gitmişken vaktin varsa önünden geç:) Dikkat et üstüne sıçramasın:)

Brüksel’de ne yenir ne içilir

Brüksel’de midye ve patates kızartması kesin yemelisin. Bunun yanında waffle ve bol bol çikolata ye. Her türlü çikolatasını ye:)

Belçika bira üretimi ile ünlü bir yer ama kahvesi bence daha muhteşem.. Veeee sevgili okur kardeşim yine başka yerde bulamayacağın bir ayrıntı tarihi teeeee 1857’ye dayanan ‘Neuhaus’ sıcak çikolatasını iç ve hem bitterini hem sütlüsünü iç:) Aklın kalmasın bak:)

Brüksel’e ne zaman gidebilirsin

Açıkçası ben Brüksel’e yazın gittim, kışın gittim, sonbaharda da gittim ve ilkbaharda da gittim. Ben en çok kışın gittiğimden keyif aldım çünkü sanırım iyi bir ekiple gitmiştim:) Ama Brüksel’in her mevsimi çok güzel. İlkbaharları da ayrı bir güzel her yer çiçek ve sokaklar insanlarla dolu.

Bu sebeple ne zaman gideceğine gönül rahatlığı ile sen karar verebilirsin. Yalnız kışın gidersen cidden soğuk oluyor kalın giyin ve çocuk varsa yanına arabasına koyacağın kalın bir battaniye mutlaka al.

Diğer gezi yazılarımı bu linkte bulman mümkün.

1 Trackback / Pingback

 1. Lüksemburg Gezilecek Yerler - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*