Allgäu Gezilecek Yerler

Forggensee Allgäu

Allgäu, Almanya’nın güneyinde bulunan çok kültürlü bir alana verilen isim. Aslında bir federal bölge değil ve hatta Baden Württemberg, Bayern ve Avusturya’nın bir kısmını kapsayan bir coğrafi alan. Bu sebeple de çok kültürlü dersek, yanlış olmaz. Gölleri, dağları ve doğası ile harika bir güzelliğe sahip olan Allgäu, gezilecek yerler bakımından da zengin bir bölge. Biz de çok yakın arkadaşlarımız Burcu ve Ercan’ın spontane planlarına dahil olarak burada harika zaman geçirdik. Hızlı bir planla geçirdiğimiz harika bir Allgäu tatili için Burcu’ya ve Ercan’a buradan teşekkür etmek istiyorum. Bu yazıyı okuyunca lütfen bir sonraki gezi planını yapmaya başlasınlar:)

Tegelberg

Tegelberg 1881 metrelik yüksekliğe sahip bir dağ. Bu yüksekliğe teleferik yardımı ile çıkmak mümkün. Manzarası harika ve en tepeye çıktığında bu manzaraya bakarak oturabileceğin bir de kafesi var.

Dağ yürüyüşü ve paraşütle atlama gibi birçok aktiviteye de katılmak mümkün. Hatta bu teleferik ile çıkılan durakta, çocuklar için eğlence kaynağı olan bir de Roller Coaster var ki, çocuklu ailelerin tüm gününü geçirebilmelerine olanak sağlıyor.

Ayrıca yukarıdan, Schloss Neuschwanstein ve aşağda uzanan diğer göllerin eşsiz manzarası da saatlerce bakmaya değer.

Tegelberg Manzarası

Schloss Neuschwanstein

Sadece Bayern değil, Almanya’nın en çok gezilen kalesi olan bu kale, yılda ortalama 1,4 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yaz aylarında, sadece kalenin içi bile günde 6000 kişi tarafından gezilip görülmekte. İnsanlardan çekinen kral König Ludwig II tarafından yaptırılan saray, ressam Christian Jank tarafından Neue Burg Hohenschwangau olarak tasarlandı ve 5 Eylül 1869 tarihinde inşaatına başlandı. İnşası tam olarak 1886 yılında sonlanan saray, yine aynı yıl ölen kralın vefatından yedi hafta sonra halka açıldı.

Schloss-Neuschwanstein

Forggensee

Aslında Lech Nehri üzerinde bir baraj gölü olan bu göl, 15.2 kilometrekarelik alanı ile, Bayern Bölgesi’nin de 5. büyük gölü. Buraya özellikle akşam vakitlerinde gitmeni tavsiye ederim. Günü burada batırmak harika bir duygu. Ayrıca yanına örtü ve pikniklik malzeme almayı unutma tabi yaz günü gideceksen mayo ve havlu da almalısın:)

Dağların ortasında, eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan bu gölde yüzmek de ayrı bir keyif. Suyu tertemiz ve sanki elini atsan, dağlara dokunacakmışsın gibi bir his veriyor insana.

Forggensee Günbatımı

Lechfall

Füssen kentinin sınırlarında bulunan 12 metre yükseklikten akan ve bilinen dışında bir görüntüye sahip bir şelale. İsmini Lech Nehri’nden alıyor. Bu şelale ayrıca Almanya – Avusturya sınırına da oldukça yakın. Ulaşımı çok kolay ve görmeye değer.

Bu şelale bilindik şelalerden biraz farklı olmasından dolayı hep ilgimi çekmişti. Ayrıca şelalenin hemen arka tarafında yükselen kayalık vadi de buraya dünyadan uzak bir atmosfer katıyor.

Lechfall

Eibsee

Aslında Eibsee için ayrı bir başlık açmak gerek diye düşünüyorum. Almanya’nın Maldivleri olarak da geçiyor ve şu ana kadar gördüğüm göller arsında aklımda en çok yer edenlerden biri oldu. Bu gölün kışı da yazı da ayrı güzel. Dağların ve aynı zamanda Almanya’nın en yüksek dağının da eteklerinde bulunan Eibsee, insanı dünyadan alıp götürüyor.

Bu gölün resimlerini daha önce çok kez görmüştüm ve hep gitmek istediğim bir yerdi. O kadar istemişim ki, 6 ay içinde iki kere gitmek nasip oldu:)

Gölün üstünde bot turu yapmak da ayrı bir keyif bu arada… İnsan, dağların arasında bir damla suda salınırken aslında ne kadar da küçük bir varlık olduğunu hissediyor. Ayrıca gölde yüzmek mümkün bu sebeple hazırlıklı git:)

Eibsee

Zugspitze

Yüksekliği 2962 metre olan bu dağ, aynı zamanda Almanya’nın da en yüksek dağı. Ayrıca Avusturya ile de sınır olması sebebiyle, dağa birçok farklı çıkış noktası var. Bizim son gidişimizdeki hedefimiz, 31 Aralık günü yılı zirvede kapatmaktı ama çok talep olması sebebiyle zirvenin eteklerinde kapadık 2021 yılını. Ne diyelim, 2022 yılını güzelliklerle kapatmak dileğiyle. Ayrıca sevgili Ergin ve Ayşegül, eğer buraya kadar okuduysanız, bir ara 2023 yılbaşı için Zugspitze biletlerini halledelim derim:)

Allgäu gezilecek yerler listesi aslında bu kadarla bitmiyor. Bunlar sadece benim gezebildiklerim. Umarım bu yazımı Partnachklamm gibi planladığım diğer yerlerle de güncelleme fırsatım olur:)

Eğer az bilinen rotalarımı okumak istersen, bu linki tıklaman yeterli.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*