Pisa Gezilecek Yerler

Pisa Kulesi

İtalya’nın Toskana bölgesinde yer alan Pisa, gezilecek yerler açısından da gayet avantajlı bir lokasyon. Pisa denildiğinde ilk olarak Pisa Kulesi akla geliyor. Ancak Cinque Terre, Floransa ve Siena gibi diğer harika şehirlere yakınlığı ve otel fiyatlarının da genel olarak uygun olması sebebiyle, tavsiye ettiğim bir şehir.

Ayrıca Pisa, kentin tarihi havası ve keyifli bir İtalyan kenti olması sebebiyle de çok ilgi çekici ve güzel bir konaklama mekanı.

Pisa gezilecek yerler listesi

  • Pisa Kulesi
  • Duomo di Pisa
  • Pisa Vaftizhanesi
  • Bagni di Nerone
  • Santa Maria della Spina
  • Corso Italia Caddesi
  • Piazza dei Cavalieri
  • Marina di Pisa
  • Terrazza Mascagni

Pisa Kulesi

Pisa denildiğinde ilk akla gelen yer tabili Pisa Kulesi. Eski Pisa’nın ortasında bulunan bu alan aslında katedral ve vaftizhane ile birlikte tam bir görsel şölen sunuyor.

Girişi ücretli ve 8 yaşından küçük çocuklara giriş yasak ayrıca bazı sağlık sorunları olanlara da önerilmiyor. Kulenin eğik ve basamaklarının da dar olması sebebiyle, tepesine çıkmak biraz meşakkatli.

Pisa Kulesi ile

Duomo di Pisa

En az Pisa Kulesi kadar etkileyici bir yapı. İnşasına 1063 yılında başlanan bu katedral, Sicilya’da Müslümanlara karşı savaşlardan elde edilen ganimetlerle yapılmış. Bizans ve İslam etkileri taşıyan mimarisi ile katedral bu alanı tamamlayan bir özelliğe sahip.

Tam olarak 1092 yılında açılan kilise, 1118 yılında dönemin Papa’sı tarafından kutsanmış.

Kilisenin beni en çok etkileyen kısmı ise, altın kaplamalı tavanları oldu. Kendimi yine Vatikan’da hissettim:)

Bu arada katedralin bazı kolonları, dönemim Palermo Camisi olarak bilinen, Katedrale Maria Santissima Assunta’dan getirilmiş. Bu katedralin da 6. yüzyıldan kalma olduğu biliniyor. Enteresan…

Cattedrale di Pisa

Pisa Vaftizhanesi

Mucizeler Meydanı olarak bilinen bu alana, katedral ve kula ile birlikte eşlik eden üçüncü önemli yapı da vaftizhane. Yapımına 1152 yılında başlanan ve 1363 yılında tamamlanan vaftizhane, ilk mimarı olan Diotisalvi’nin vefatı nedeniyle, Pisano tarafından tamamlanmış.

Peki burada kim mi vaftiz edilmiş? Ünlü İtalyan fizikçi, astronom, filozof olan Galileo Galilei

Ayrıca vaftizhane de, Pisa Kulesi gibi yumuşak toprak nedeniyle eğik ancak eğimi 0.6 derece olması sebebiyle çok rabet görmüyor:) En azından şu an önünde, elini oraya buraya uzatarak fotoğraf çektirenler yok…

Bagni di Nerone

Güncel olarak sokak seviyesinin altında bulunan bu yapı, bir zamanlar Roma İmparatoru olan Nero’nun banyosu olarak biliniyor. Dolayısıyla yaklaşık olarak 2000 yaşında olan bu tuşla yapıya biraz saygı duydum. Toskana’nın seller ve yağmurlarla dolu geçmişine dayanmak zor…

Lucca kapısının hemen yanııbaşında bulunan bu yapıyı da görmeni tavsiye ederim.

Bagni di Nerone

Santa Maria della Spina

Yapımı 1230 yılına kadar uzanan bu şapel görünümlü kilise, nehrin hemen kıyısına kurulmuş. Aynen senin de aklına geldiği gibi, birçok kere sel felaketinden nasibini almış. son olarak 1874 yılında demonte edilip tabanı yükseltilmiş ve o günden beri sorunsuz ayakta kalmayı başarmış.

Kilisenin en ünlü nesnesi Giovanni Pisano tarafından yapılan Madonna heykeli.

Santa Maria della Spina

Corso İtalia Caddesi

Tabi ki her şehrin bir alışveriş caddesi olmalı:) Pisa’nın da en ünlü ve işlek caddesi burası. Yeni şehir tarafında kalıyor. Belki her kentte gerekli değil ama İtalyan şehirlerinin alışveriş caddeleri bence en az bir kez boydan boya arşınlanmalı:)

Piazza dei Cavalieri

Pisa’nın eski şehir meydanlarından en ilgi çekeni diyebilirim. Her Avrupa kentinden olduğu gibi, Pisa’nın da birkaç tarihi meydanı var. Piazza dei Cavalieri meydanını farklı kılan ise meydandaki Palazzo della Carovana sarayı. Bu saray Medici ailesi tarafından 1560 yılında yaptırılmış.

Marina di Pisa

Pisa denize çok yakın bir liman kenti. Biz de araba ile burada bulunduğumuzdan dolayı bir deniz havası almak istedik. Marinası görmeye değer ve sahil kenarı kafeleri beni buraya bir kez daha getirmeye yetecek kadar çekici.

Marina di Pisa

Terrazza Mascagni

Tam olarak Pisa sınırları içince olmasa da Pisa’ya yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunan Livorno kentinin sahilinde bulunan teras, Livorno’nun simgesi olmuş. Buradan günbatımını izlemek çok keyifli. Ayrıca otoparkı Livorno akvaryumu ile ortak. Yani buraya kadar park etmişken akvaryumunu da görmen yerinde olur. Çocuklu ailelere tavsiye ederim, biz keyifli vakit geçirdik…

Terrazza Mascagn

1 Trackback / Pingback

  1. Toskana Gezilecek Yerler - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*