Como Gölü ve 1 Günde 5 Ülke

Como Gölü

Stuttgart’tan başlayan yolumuzu, harika manzaralar ile tam 7 saat sonra Vercana’da sonlandırdık. Gerçi buradan sonra gideceğimiz yerler var ama şimdilik, 4 gün sürecek bir Como Gölü molası vermek istiyoruz. Bu yolu daha önce de, Nice’e giderken kullanmıştık ama o zaman Como’da durmaya pek vaktimiz olmamıştı.

Como gölü; Domaso, Lecco ve merkez Como olmak üzere 3 nokta üstüne konumlanmış bir ters ‘Y’ harfine benzer. Fakat, bu göl üzerine kurulmuş 30’dan fazla kasaba bulabilirsin.

Como gölü, belki birçok insan için gezmek, tarih veya eğlence anlamına gelebilir. Ancak ben burayı, eşsiz manzarası için seviyorum. Dağların denizlerle buluştuğu ve içinde kaybolduğum bir yer burası.

Como gölüne nasıl gelmelisin?

Eğer havayolu ile geliyorsan, Zürih’e uçup oradan araba kiralayarak Lozan, İnterlaken ve Avusturya hatta Liechtenstein üzerinden planlayacağın bir tur ile gelebilirsin. Böylece birçok farklı ülke ve tarihi yer görme imkanın olacak. Hatta Milan’a uçup, yine oradan araba kiralayarak Garda gölü ve Verona rotasını da takip etmeni öneririm.

Yani Como’ya geleceksen sadece Como planı yapma ve Como’ya geleceksen, hayata ufak bir mola vermek için gel demek istiyorum.

Eğer karayolu ile geliyorsan tabi kuzeyden mi güneyden mi geleceğine bağlı olarak, etraftaki diğer lokasyonlara bir göz at derim. Çünkü Como gölü etrafında birbirinden güzel başka lokasyonlar da var.

Denemediğim ama methini çok duyduğum diğer bir yol da Milan üzerinden yapacağın tren yolculuğu. Rivayete göre en güzel ulaşım buymuş. Artık bir dahakine ben de bir tren yolculuğu yapacağım demektir.

Biz, Almanya’dan başlayıp Avusturya, İsviçre ve Liechtenstein ardından İtalya’ya varıp, 1 günde 5 ülke yaparak karayolu ile geldik. Bu rotayı da tavsiye ederim zira birçok yer görme imkanı sunuyor.

Como gölünde yapabileceklerin

Bu göl, etrafında farklı birçok kasaba barındıran ve her biri birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan koylara sahip. Bu sebeple yapabileceğin en önemli aktivite feribot veya tekne turu olmalı. Hem özel hem de umumi turlar bulabilirsin. Ayrıca burada kalacağın gün sayısına göre, bütün gününü öldürmek istemiyorsan, tur zamanlarını da dikkate almanı öneririm. Çünkü git gel 4-5 saat bulan turlar var.

Teleferik turu da yapabileceğin güzel bir aktivite olabilir. Bu teleferiğin tarihi 1894 yılına kadar uzanıyor.

Abbazia di Piona da yine görmek isteyebileceğin bir iç deniz. Como gölünün kuzeyinde kalıyor ve doğa harikası bir yer.

Ayrıca burası Bernina Express‘in de duraklarına yakın. Belki buradaki vaktini uzatarak daha büyük bir maceraya atılabilirsin:) Örneğin Chur buraya 79 km uzaklıkta.

Como ve Ünlüler

Mecburen böyle bir başlık atmam gerekti. Çünkü Como, aynı zamanda birçok ünlü insanın da uğrak yeri. İtalyan faşist lider Mussolini son gecesini burada geçirmiş mesela. George Clooney’nin burada bir villası var. Madonna, Sharon Stone ve Sting yine burada görebileceğiniz simalar. Sanırım, Milan’a yakın olması sebebiyle moda dünyası Milan’a geldikten sonra buraya da uğramadan edemiyor. Ayrıca sadece şov dünyası değil birçok prens ve prensese de ev sahipliği yapıyor. Bilindik filmlerden, Ocean’s Twelve ve Casino Royale filmlerine de ev sahipliği yapmış bir lokasyon. Açıkçası, buraya gelen ünlüleri saymakla bitiremeyiz, bunu bilmen yeterli.

Ancak vaktine göre eğer kısa kalacaksan hiçbir aktiviteye vakit harcamadan sadece dinlenmek için de değerlendirebilirsin. Zira, burada göreceğin tarihi eserin kendisi hep karşında duracak. Onun villası bunun koyu diye gezmektense, manzaralı bir koyda tutacağın otelin balkonunda keyif yapmanı kesinlikle öneririm.

Bu arada biz, ‘La Collina degli Ulivi‘ isimli bir otelde kaldık. Vercana tarafında ve kesinlikle öneririm. Zira balkon manzarası tam da yukarıdaki fotoğraftaki gibiydi.

Son olarak, Como’ya gelen herkese, kendilerine ayırmaları gereken en az 1 boş gün olması gerektiğini hatırlatırım. Manzaranın keyfini çıkarman ve kendini Como’da bir kez daha bulman dileğimle.

Diğer az bilinen rotalarıma bakmak istersen, bu linki tıklaman yeterli…

1 Trackback / Pingback

  1. Türkiye Haritasını Google'a Çizmek - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*