Garda Gölü ve Sirmione

Garda Gölü

Kuzey İtalya’da ve Alplerin kıyısında bulunan Garda Gölü, aynı zamanda İtalya’nın en büyük gölü olmasıyla da biliniyor. Sirmione ise Garda Gölü’nün güneyine saklanmış enfes bir kasaba.

Garda gölüne ulaşım gayet kolay. Trenle, arabayla veya otobüsle dahi ulaşabilirsin. Ayrıca Venedik, Milan, Verona ve Padua gibi birçok İtalyan kentine de 1,5 – 2 saatlik mesafeye sahip. Dolayısıyla, örneğin Verona’da kalıp buraya günübirlik bir gezi yapabilirsin. Biz de Como Gölü sonrası, Verona’ya geçerken yol üzeri bir gün planladık.

Sirmione Kasabası

Aklımda kalacak bir kasaba oldu Sirmione kasabası. Yine gelmek isteyeceğimi şimdiden biliyorum. Üstelik, şansımız da yaver gitti ve tam da begonvil vakti geldik buraya.

Burası Garda Gölü’nün en güney kısmında gölü doğru ilerleyen bir burun aslında. Dolayısıyla aynı zamanda bir yarımada. Avrupa’daki çoğu göl gibi burada da taş devrine kadar uzanan bir tarih söz konusu. Ancak bu kasabayı diğerlerinden ayrı kılan şey, manzarası ve begonvilleri:)

Kasabanın girişinde Scaliger Kalesi ile karşılaşıyorsun. Kasabaya bu kaleden girdikten sonra sevimli evler ve dar sokaklar ile seni içine çeken kasaba, daha da ilerledikçe sana eşsiz göl manzaraları sunuyor.

Ayrıca Napolyon tarafından fetih edilmesinin ardından yapılan incelemelerde burada bulunan termal kaynaklar, buraya termal oteller ve kaplıcalar yapılmasına sebep olmuş.

Sirmione Kasabası

Scaliger Kalesi

Sirmione’nin girişinde yer alan bu kale 13. yüzyılda yapılmış olmasına rağmen pek de eski görünmüyor. Ancak kalenin bir diğer özelliği ise bir kısmının göl ile bağlantılı olması. Bu da onu diğer kalelerden ayrı kılıyor. Kalenin etrafında, panoramik olarak manzaranın keyfini çıkaracağın ufak tepelerde oturmanı tavsiye ederim. Ayrıca bu kaleyi geçtikten hemen sonra ileride sağ tarafta göl manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içebileceğin bir kumsal kafe var. Bu kafeyi biz çok tuttuk.

Sirmione kasabasının en uç noktasında ise oteller ve iskele var. Buraya kadar yürümeni tavsiye ederim. Böylece eşsiz manzaralar yakalayabilirsin.

Bu arada Scaliger ailesi için yapılmış birçok kale var ancak en ünlüsü Sirmione kasabasındaki bu kale.

Scaliger Kalesi

Diğer az bilinen rotalarımı okumak istersen bu linke tıklaman yeterli.

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Verona Gezilecek Yerler - HARBİBEN
  2. Türkiye Haritasını Google'a Çizmek - HARBİBEN
  3. Garda Gölü - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*