Bari Puglia

Bari

Puglia ve denizin kapısı Bari

Kalbimin kaldığı şehirlerden bir tanesi de Bari oldu. Burası İtalya’nın Puglia bölgesinde yer alan bir liman kenti. Ancak etrafında yapabileceğin çok şey var. Bari Puglia, kısa süreli geziden ziyade iki haftalık deniz ve kültür turizmi şeklinde gitmeni önerdiğim bir yer. Özellikle etrafında gezmek isteyeceğin birçok kasaba ve şehir var.

Tarihi olarak da önemli bir yere sahip olan bu kent Roma ve Bizans İmparatorluklarından sonra 841 ve 871 yılları arasında, Abbasilerin eline geçmiş. Dolayısıyla Bari, İslam egemenliğine girmiş olan İtalyan şehirlerinden biri. Daha sonrasında özgür bir kent olan Bari, aynı zamanda haçlı seferlerinin de başlangıç noktalarından biriymiş. Şehre son halini ise, Napolyon’unun generallerinden Joachim Murat vermiş. Bu kısa tarih özeti bile Bari’nin çok kültürlü yapısını ve önemini anlatmaya yetiyor. 

Bari ve etrafında görmeni tavsiye edeceğim yerleri aşağıda listeliyorum…

  • Bari eski şehir
  • Grotte di Castellana
  • Alberobello
  • Giovinazzo
  • Molfetta
  • Polignano a Mare

Bari eski şehir

Burası beyazın bir kente en çok yakıştığı yerlerden biri. Denize nazır taş sokaklarında yürümek çok keyifli. Yaz aylarında, sokaklara masaların atıldığına şahit oldum. Bari, sadece tarihi ve binaları ile değil atmosferi ile de çekici bir şehir. Bizim kentlerimiz gibi. Hatta insanları da aynı bizim insanlarımız gibi. 

Bari’nin merkezinde gezmen gereken ilk yer tiyatro binası olmalı. Tiyatro binasının arkasında kalan sahil şeridini gezmelisin. Daha sonra akşama doğru eski şehrin yukarı mahallerine çıkmalı ve orada denize yakın bir pizzacıda günü sonlandırmalısın. Emin ol kendini, eski filmlerde konu olan ege kasabalarında hissedeceksin. 

Grotte di Castellana

Yakın arkadaşım Daniela ve Pino beni buraya götürmeyi teklif ettiklerinde, bu kadar etkileneceğimi tahmin etmemiştim. Yerin altında bir mağara ve diğer gezdiğim mağaralara göre geniş alanıyla insanı çevreliyor. Burası 1938 yılında Franco Anelli isimli bir kaşif tarafından bulunmuş. Yerin 60 metre altında bulunan bu taş mağarayı, iki farklı turla gezebilirsin. Kısa tur 1 kilometre ve uzun tur 3 kilometre. Özellikle yaz günlerinde dahi serin havası ile yaklaşık 2 saatini burada keyifle geçirebilirsin. 

Grotte di Castellana

Alberobello

Bari yakınlarında gezebileceğin hatta gitmen gereken lokasyonlardan biri de Alberobello olmalı. Benzersiz Trulli evleri ve muhteşem sakinliği ile göze çarpan bir kasaba. Bu kasabanın sokaklarında yürümeli ve Trulli evlerinin içine girerek zanaatkarların sanatlarını izlemelisin. 

Ben, sabah Grotte di Castellana gezimin hemen sonrasında Alberobello’ya geçmiştim. Karayolu ile gayet rahat bir 20 dakika sonrasında Alborobello’ya varmıştık. Tren ile de gitmek mümkün.

Alberobello

Polignano a Mare

Eğer bir kumsal, denizle en güzel nasıl birleşir diye görmek istersen Polignano a Mare’yi kesinlikle görmen gerek. Burası gün batımında gerçekten enfes bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. O sebeple buraya akşam vakitlerinde gitmeni ve sonrasında akşam da kumsalda oturup dalgaların sesini dinlemeni tavsiye ederim. Sabah vakitlerinde genelde kalabalık olan bu kumsal akşamları sakin ve daha keyifli bir hal alıyor.

Polignano a Mare

Giovinazzo

Giovinazzo da yine görmen gereken en güzel şehirlerden bir tanesi. Ayrıca burada denize girmek Bari’ye kıyasla çok daha keyifli. Çünkü Giovinazzo sakin bir sahil kasabası, Bari ise bir şehir ve kumsalları pek sakin değil. Giovinazzo’da birçok paralı veya parasız kumsal var. Bu kumsallar temiz denizi ile ünlü. 

Kentin en uç noktasında kalan katedralini gezmeni ve bu katedralin önünde uzanan eşsiz deniz manzarasını izlemen gerek.

Molfetta

Molfetta da Giovinazzo gibi Bari etrafında görmen gereken şehirlerden biri. Buraya gelmişken Saint Conrad Kilisesi’ni ve etrafını gezmeni tavsiye ederim. Ayrıca Molfetta’nın da denize girebileceğin muhteşem sahilleri var. Bir gününü de buraya ayırabilirsin.

Yazarın notu:

Bu yazımda ne yemeli kısmına pek girmedim. Bence pizza ve makarna harici başka bir şey yeme çünkü çok lezzetliler:) Hazır bulmuşken bu lezzete doy derim:) Ayrıca Bari Puglia, çok leziz deniz ürünlerini de bulabileceğin bir kent.

Otel tavsiyesi istersen, ben birçok otelde kaldım ve bunlardan hava alanı yakınlarındaki Parco Dei Principi Hotel Congress & SPA ve Giovinazzo’daki Palazzo Morola XIV Century kesinlikle önereceğim oteller olurlar.

Eğer ilgini çekerse bütün gezdiğim yerlere bu linkten ulaşabilirsin.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Skocjan Mağarası - HARBİBEN
  2. Dubrovnik Surları - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*