Garda Gölü

Gardasee

Dağların arasında yeşili ve maviyi tüm derinliğiyle ayaklarının altına sunan bir göl, Garda Gölü. Üstelik etrafında gezip göreceğin harika kaleler ve tarihi alanlar barındırıyor. Açıkçası bu gölün neresine gidersen git ayrı bir keyif alıyorsun.

Daha önceki yazılarımdan birinde Sirmione Kasabası‘nı yazmıştım. Bu seferki yazımda genel olarak Garda Gölü hakkında yazmak istiyorum. Garda Gölü, İtalya’nın en büyük gölü ve her kasabasında tam bir İtalya havası barındırıyor.

Garda etrafında bir tam tur

Garda gölüne daha önce geldiğimde aklımda kalan şeyi bu sefer yaptım:) Göl etrafındaki dikkat çekici yerlere uğrayarak bir tam tur attım. Eğer arabayla geldiysen kesinlikle tavsiye ederim. Böylece hem dikkatimi çeken kasabalarda durma fırsatım oldu hem de eşsiz manzaralara şahit oldum.

Malcesine Kalesi (Scaligerburg)

Garda Gölü etrafındaki her kasaba tarihi bir değer taşıyor. Malcesine de bunlardan birisi. Ayrıca Scaligerburg, hem tarihi bir kale hem de göle hakim bir tepede kurulu. İlk yapılış tarihi 6. yüzyıla kadar dayanan bu kale zaman içinde yıkılıp yeniden yapılmış. En son olarak 1980 yılında restoresi tamamlanmış. Çanları 1442 yılından beri korunmuş. İçinde Bizans tarihine dayanan freskler de bulunan bu kale hem tarihi önemi hem de konumu sebebiyle çok tavsiye ettiğim bir yer. Ayrıca Malcesine kasaba olarak da çok tarihi ve sokaklarında yürümesi harika keyif veren bir yer.

Bu kale hakkında enteresan da bir yaşanmışlık hikayesi anlatmak istiyorum. Olay 1786 yılının 13 Eylül günü gerçekleşiyor. Ünlü yazar Goethe, Garda Gölü’nün en uç kasabası olan Torbole’den çıkıp Bardolino’ya giderken, Malcesine kalesini görür. Çok dikkatini çeken bu kalenin eskiz resmini karalamaya başlar ve fırtına sebebiyle de bu kasabaya inmek durumunda kalır. Kasabaya indiğinde, yerli halk tarafından o dönem için pek istenmeyen bir Avusturya ajanı olduğu sanılarak göz altına alır. Çizdiği eskiz de bunun bir ispatı olarak değerlendirilir. Ancak daha önceden Frankfurt’ta görev yapmış ve Goethe’yi tanıyan, yörenin önde gelen bir isminin yardımı ile hata ortaya çıkar ve Goethe serbest kalır. Bu durumu seyahatnamesinde kaleme alması sebebiyle de Malcesine tanınmış olur. Çizdiği eskize günümüzde ulaşmak da mümkün.

Kale içindeki surlara çıkıp göl manzarasının tadına varman dileğimle…

Malcesine Kalesi

Lazise Kasabası

Daha önceki yazılarımdan birinde bence buranın en güzel kasabası olan Sirmione’den bahsetmiştim. Bence Lazise de en az Sirmione kadar etkileyici bir kasaba. Lazise kalesi ilk görmen gereken yer. Bu kalenin de tarihi 9. yüzyıla kadar uzanıyor. Ayrıca kilisesi ve Piazza Vittorio Emanuele alanı da kasabanın görülmesi gereken yerlerinden birisi.

Ayrıca sahil kenarında yürümek ayrı bir keyif. Sahil kenarında yemek yiyebileceğin veya bir şeyler içebileceğin güzel kafeler de var.

Lazise Kalesi

Bunun yanısıra Limone sul Garda da gezmen gereken bir sahil kasabası.

Diğer İtalya lokasyonlarımı görmek istersen bir link bırakıyorum.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*