İyimser İnsanlar

Man at work - Cumil

Karamsarları yazdıktan sonra iyimser insanlar hakkında yazmasam olmazdı. İyimserlik güzel bir duygu ancak bazen sıkıcı veya itici olabilir. Yine de iyimserlik, insanın ömrüne ömür katabilir veya hayat kalitesini arttırabilir. İyimser bir insanla arkadaşlık etmek ise mutluluk verici bir olaydır.

Özellikle zor ve umutsuz anlarda, etrafında iyimser kalabilen insanlar varsa onların kıymetini bil. Bu insanlar, stresli bir ortamdaki negatif enerjiyi dağıtabilirler.

Gerçekçi iyimser insanlar

Hem gerçekçi hem de iyimser insanlar, hayatın sırrını çözmüş gibiler. Çünkü iyimser olmanın gerçeklerden uzaklaştırmak gibi bir etkisi olabilir. Ancak hayal dünyasına kapılmadan, gerçekçi kalarak iyimser olan insanların ellerinden büyük bir güç olduğunu söylemek gerekir.

Gerçekçi olmak, olaylara analitik ve mantıkla yaklaşmayı sağlar. Tabi gerçeklerin farkında olmak genelde streslidir. Ne derler, gerçekler acıdır… İşte bu acı gerçeklere bile iyimser yaklaşabilen gerçekçi iyimserler, sanki bir hibrit model gibi her iki tarafından da avantajlarından faydalanırlar.

Boşluktaki iyimserler

Bu ismi takmak için epey düşündüm. Bu insanlar boşlukta gibiler. Yani onlar için tek önemli olan şey, sadece iyimser olmaktır. Geri kalan her şey sanki bir boşlukmuş gibidir. Boşluktaki iyimserler bazen sinir bozucu da olabilirler.

Bu insanlarla anlaşmak çok kolaydır. Hiçbir kaprise yer vermezler. Dünya sanki onların yüzü suyu hürmetine dönüyormuş gibidir. Hayatı sadece eğlenerek yaşamayı iyi bilirler ancak sadece iyi kalmak istedikleri için bazen yanlış kararlar verebilirler. Hatta bazen önemli durumlarda dahi hiçbir şeyi önemsemeden takılabilirler.

İyimser olmanın zararları

İyimser bir insan olmak her zaman faydalı olmayabilir. Dünyaya iyimser bir pencereden bakmanın, o kişiye fazlasıyla yararı vardır. Ancak bu insanlar bazen sadece iyimser kalmak amacıyla, sığ sularda yüzebiliyorlar. Bu durum da karşı taraf için oldukça üzücü olabiliyor.

Bazen harekete geçmeleri gerekirken oturup zamanın keyfini çıkarmak isteyebilirler. Onlar keyifle ortalıkta gezinirken, başkalarının yaralarının üstüne basa basa yürüyebilirler. Üstelik farkına varmadan:) Ancak tabi ki kötü niyetli değillerdir.

İyimser insanlar hakkında eklemek istediğin bir şey olursa, yorumlarından mutlu olurum.

Diğer paylaşımlarımı okumak istersin diye iyimserce bir link bırakıyorum buraya:)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*