Kendinden Çok Başkasını Düşünen İnsanlar

Kendinden Çok Başkasını Düşünmek

Ahh şu kendinden çok başkasını düşünen insanlar…

Bir gün, memleketten çok uzakta bir otel odasında, tek başıma otururken insanları yazmak istediğimi fark ettim. Bu seriyi belki bir çeşit rahatlama olarak da kullanabilirim. Zaten bu sayfanın amacı biraz da bu. İlk olarak, kendinden çok başkasını düşünen insanlar hakkında yazmaya karar verdim. Sanki bu kişiler, bu serinin ilk sırasında olmayı hak ediyorlar…

İşin aslı, ben çok şanslı insanlardanım. Kendinden çok başkasını düşünen epey arkadaşım var. Hatta onlar arkadaştan çok daha öteler benim için. Ayrıca hayat felsefelerimden birisi de, böyle iyi insanlarla karşılaşınca onlarla daha çok vakit geçirmek. Unutmamak lazım ki, hayatın içinde kendinden çok başkasını düşünen insanlar bulmak hiç de kolay olmuyor.

Sen de öyle yap bence. Bu insanlara, hayatında ne kadar çok yer verirsen stresten o kadar uzak kalıyorsun:)

Ancak ben, bu dostlarımı bazen çok da anlayamıyorum. Bu kuvvetli empati yeteneklerini neye borçlu olduklarını hiç bilmiyorum. Hatta bazen sıkıntı yaşıyorlar bunun da farkındayım. Mesela herkesi düşünmek istiyorlar ama bu tabi her zaman mümkün olmuyor. Tam da burada kopuyor olaylar. Ancak bir olası yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. Bu insanlar, herkesi düşünen ve herkesi düşünerek aslında sadece herkes tarafından sevilmek isteyen kişiler değil. Anlatmak istediğim dostlarım, ciddi anlamda kendinden çok başkasını düşünüyorlar. Mesela, bu kişilere misafir olsanız ve size kahve hazırlasalar, iki bardaktan en çok olanını size vermek isterler. Veya öğlen nerede yemek yesek diye sorsanız, sence nerede yiyelim derler:) Bunun arkasında yatan sebep, başkalarını incitme korkusu olsa gerek. Karar verirken dahi, verilecek tüm kararlar bu arkadaşlar için uygun olduğundan, karar verme işini karşı tarafa bırakırlar. Böylece en uygun kararın verileceğini bilirler.

Empati başka bu başka

Kendinden çok başkasını düşünmek kulağa empatik gelebilir ama bence bu empatiden de öte bir davranış. Mesela empati kuran biri için bir tetikleyici gerek. Yani empati kuran bir arkadaşın varsa, ancak ona bir problemini danıştığında seni anlayacaktır. Fakat, derdini kendinden çok başkasını düşünen bir arkadaşına açtığında, seni hem anlayacaktır hem de düşünecektir. Yani sonraki günlerde seni arar sorar ve problemini çözene kadar sana yardımcı olur. Hatta sen üzgünsen o da üzgündür. Kaldı mı böyle insanlar deme, ben şahidim kesinlikle az da olsa varlar:)

Ancak işin bir de öteki tarafı var bence. Bu insanlar aslında çok duygusaldır. Duygusallıkları, onları dışarıya zayıf olarak gösterebilir ve bu iş kullanılmaya kadar gidebilir.

Bunun yanında bu arkadaşlarımın ortak bir özelliği de dünyayı kurtarmak istemeleri. Özellikle herkesin sadece kendini kurtarmayı düşündüğü bu dünyada, dünyayı kurtarmaktan bahseden arkadaşlarıma bakınca, saygı duyuyorum. Eğer bu yazıyı okuyorlarsa da onlara buradan akıl ve fikir diliyorum:) 

İçten bir teşekkür…

Hazır buraya onların hakkında yazıyorum, buradan kendinden çok başkasını düşünen insanlara çok teşekkür ederim. Çünkü onlar hayatımızı güzelleştiriyorlar ve onlar sayesinde, en azından birileri dünyayı kurtarmak için kafa yoruyor. 

Kendinden çok başkasını düşünen arkadaşlarım, değerlisiniz…

Eğer diğer paylaşımlarımı okumak istersen diye buraya bir link bırakıyorum…

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*