Hırslı insanlar

Hırslı İnsanlar

Giriş

Uzun zamandır, insanlar serisine yazmamışım. Sanırım bu sebeple, hırslı insanlar hakkında yazmanın tam vakti. Birçoğumuzun etrafında fazlasıyla bulunan ve hatta aynaya baktığımızda gördüğümüz ama farkına bile varamadığımız hırslı insanlar…

Hırs öyle bir duygu ki, ona sahip olan birçok insan, sahip olduğunun farkına varamıyor. Ben de hırslı bir insanı, hırslı olduğuna ikna etmeyi yıllar önce bıraktım…

Hırsın farklı yansımaları

Özellikle, ilk olarak anne ve babalara sesleniyorum. Anne baba hırsından uzak durun… Gerçi bana düşmez ve ayrıca psikolog da değilim ama bana en çok itici gelen şeylerden biri de hırslı anne babalar… Ne olmuş yani evladın okulun en iyi futbol oynayanı ise veya sınıfta ilk o okudu diye sana da mı kurdele takıyorlar? Yapmayın cidden. Hele bir de ikisi bir araya geldiyse, biri konuşuyor diğeri susuyor… Sanırım anlatmak istediğimi anlatabildim:)

İş hırsı da gerçekten itici. Ayrıca bazen tehlikeli de olabiliyor. Hayatım boyunca bu arkadaşlardan uzak durdum ve sanırım bu sayede ömrümün bir beş yılını kurtardım:) Bir de yükselmenin söz konusu olduğu durumlardaki iş yeri hırsı var ya, aman diyeyim.

Okuldaki hırs da çok çirkin arkadaşlar. Ben çan eğrisinin olduğu bir eğitimden geçtim ve notlarımı paylaşmamla bilinirdim. Bir gün bana gelip de, ‘benden aldığın notları sakın başkalarına verme!‘ diyen arkadaş var ya, hah onunla aynı mesleği yapıyoruz şu an. Yani üniversiteli arkadaşlar bilsinler ki, notları paylaşmayarak çan eğrisinde ileri gitmiyorsunuz. Bir de insan kaybediyorsunuz ki gerçekten hiç mantıklı değil…

Herhangi bir başarı hırsı da iyi bir hırs değil bu arada. Örneğin etrafında senden daha güçlü olmak isteyen bir arkadaşın olması, sence de itici değil mi? Burada bir nokta gerçekten önemli. Örneğin, bir insanın olduğundan daha iyi olması aslında çok normal bir duygu. Hatta azim olarak da tanımlanabilir. Ancak o insan, arkadaşından daha iyi olmak istiyorsa, orada bir sorun var demektir…

Hırslı insanlar vs. azimli insanlar

Buradan azimli insanlara da bir selam göndermem gerekir. Hırslı insanlardan inanılmaz derecede rahatsız olan ben, azimli insanlar konusunda o kadar da radikal değilim:) Bence iki insan arasında ufak ama etkisi büyük bir fark var. Hırslı insanlar, başkaları ile yarışıyorlar. Azimli insanlar ise, sadece kendileri ile yarışıyorlar. Dolayısıyla, azimli insanlar başka insanları merak ve taciz etmiyorlar. Bu özellikleri de onları itici olmaktan kurtarıyor.

Hırslı insanlara özgü bir başka özellik de paylaşmaktan hoşlanmamaları. Tabi her paylaşmayan insan hırslıdır demek istemem. Ancak hırslı insanlar, bir başkasını bir adım öne geçirecekse çöplerini bile paylaşmazlar diyebilirim.

Hırslı insanlar ile başa çıkmak

Eğer bir ortamda, seninle veya etraftaki herhangi biri ile yarışan veya evladını yarıştıran birini görürsen yapman gereken tek şey, o arkadaşı bir daha görmemek olmalı:) Şaka yapmıyorum, hırsın ne kadar kötü bir şey olduğunu ona anlatamazsın. O zaman hiç uğraşma derim.

Özellikle ‘daha‘ kelimesi burada kilit nokta. Eğer etrafında hırslı bir insan varsa, kesinlikle senden daha iyi olmak istediği bir özellik vardır. Eğer bu seni rahatsız etmiyorsa sana saygı duydum:)

Ben hırslı bir insan mıyım?

Bence hepimizin hırslandığı ve başka insanları bir konuda da olsa geçmek istediğimiz durumlar oluyordur. Ancak bu durum, bir insanı hırslı olarak tanımlamak için yeterli değil.

Hiçbir dış etken yokken, kendini bir başkasından üstün görmek için vakit ve enerji harcıyor musun? Bu durum süreklilik gösteriyor mu? Eğer cevabın ‘Evet’ ise hemen bir psikoloğa sor derim:)

Şaka bir yana, hırslı bir insan isen ve bununla da mutlu isen salla bu yazdıklarımı. Herkesle yarışa girebilirsin. Ben bu yazımı daha çok, hırslı insanları tanımak isteyen ve üstünlüklerinden değil de paylaşmaktan keyif alan insanlar için yazdım:)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*