Kendini Akıllı Sanan İnsanlar

Çok mu akıllısın...

Bitmiyor bu insanlar…

Hayatımda beni rahatsız eden bir insan türü de kendini akıllı sanan insanlar. Ne yazık ki, bu insanlardan nasibimi yeterinden fazla aldım. Etrafımda çok fazla bulunan bu tür, beni inanılmaz rahatsız ediyor. Bu yazımda bu insanlara giydirmeyi düşünüyorum. Hadi başlayalım o zaman:)

Lütfen burada yazdıklarımı aklıbaşında ve kendinin farkında olan insanlar alınmasın.

Egoları yüksektir

Bu insanlar, ego sınırının en üst seviyelerinde gezerler. Kendileri ortamın en akıllısı oldukları için başka insanlara yüksekten bakarlar. Yüksek zekaya sahip olduklarını düşündüklerinden dolayı, kararları hep onlar alsın isterler. Bu kararları uygulatmak için de yüksek egoları devreye girer ve etrafı manipüle etmeye çalışırlar.

Bazen şansları yaver gider ve ortamın en akıllısı gibi görünebilirler. Bu durumda da abartalı olarak takdir beklerler. Rahat bir üslupla ‘Çok iyiydim yaaa, değil mi?’ diye sana sorabilirler. Aman diyeyim uzak dur bunlardan:)

Büyük hatalar, komik durumlar

Başlıkta ‘sanan’ dedim çünkü bu insanlar aslında ortalama zekaya sahipken kendilerinin muhteşem bir akla sahip olduklarını düşünürler. Zeki olup da kendini bilen kişileri bu durumda tenzih ediyorum. Dolayısıyla aslında, çok da akıllı olmayan bu arkadaşlar, akıllı bir hareket yaptıklarını sanıp çok komik durumlara düşerler.

Her yaptıklarını doğru kabul ettiklerinden dolayı hatalarından öğrenme oranları düşüktür. Bu sebeple de ileride aynı hataları tekrarlarlar. Hatta büyük hatalar da yapabilirler.

Çok konuşurlar

Kendini akıllı sanan insanlar, konuşmayı da severler. Ortamın konuşması gereken en bilge kişisi tavrıyla anlatırlar. Etraflarında her dediklerini kabul eden çekingen karakterlere sahip olmaya bayıldıklarından, onlar anlatır etraf onaylar. Etraftakiler onayladıkça onlar da anlatmaya devam ederler. Üstelik genelde aynı üslupla aynı şeylerden konuşurlar.

Patavatsızdırlar

Patavatsızlık, düşünmeden konuşmanın sebep olduğu bir durum olabilir. Bu insanlar da kendilerini çok akıllı sandıklarından dolayı düşünmeden konuşmaya da bayılırlar. Çünkü hatalı bir şey söylerse karşısındakini kıracağını düşünmezler. Ne deseler doğrudur diye düşündüklerinden olsa gerek, akıllarına ne gelse süzmeden konuşurlar.

Strateji severler

Bu insanlar her durumda strateji kurmayı sever ve sanki dünyayı kurtarırmışçasına strateji yaparlar. Aynı zamanda entrikalara da bayılırlar. Olaylara yaklaşım tarzları dışardan görüldüğünde komiktir. Ama onlara sorsanız ‘Dedektif Gadget‘:)

Bu insanların seni üzmesine izin verme

Başta da dediğim gibi, bu insanları oldum olası sevemedim. Ancak hayatta her bulunduğumuz yeri seçemeyebiliyoruz. Ben de bu insanlarla karşılaştığımda, muhabbeti mümkün olduğunca kısa tutup daha az samimi olmaya çalışıyorum. Çok övmemeye çalışırım çünkü övüldükleri yerde uzun kalmak isterler:)

Diğer paylaşımlarımı okumak istersin diye akıllıca bir link bırakıyorum buraya:)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*