Ölçülü İnsanlar

Ölçülü İnsanlar

Sıradaki parça, ölçülü insanlara gelsin

Bu seferki yazımı talep üzerine yazıyorum. İstek aldığıma göre yavaştan büyüyen bir blog olduğunu söylemem yersiz olmaz sanırım:) Bugünkü konumuz ölçülü insanlar. Açıkçası kendimi bu konuda da şanslı sayıyorum çünkü etrafımda bana yetecek kadar ölçülü arkadaşım var. Ölçülü davranan insanlar, günümüzde çok bulunan kişiler değil. Ayrıca benim gibi, ölçüleri tanımlamakta zorlanan kişiler için bu insanlar gayet iyi yol arkadaşı oluyorlar.

Ölçülü insan olmak

Ölçülü olmak aslında bir nevi herşeyin tam kararında kullanılması demek. Bu anlamda kuralcı olmak ile karıştırmamak gerekir. Kuralcı insanlar bazen saçma da olsa kurallar üzerine ısrar ederken, ölçülü insanlar bu anlamda daha esneklerdir. Bu esnekliklerinin sebebi biraz da sorgucu olmalarından kaynaklanıyor bence. Örneğin bir yemek tarifine bile kuralcı insan harfiyen uyarken, ölçülü insan aklın yolundan çıkmadığı sürece uyar. Yani kuralları mümkün mertebe sorgular.

Bu insanların en sevdiğim özellikleri aşırıya kaçmamaları. Böylece diğer insanlara rahatsızlık vermezler ve bundan kaçınırlar. Hatta başkalarına zarar vermek, bu insanların en çok korktuğu ve sakındığı şeylerden birisidir denebilir. Aşırıya kaçmamak adına ısrarcı da olmazlar. Ancak sorgulamayı severler. Sorgulamalarının sebebi, terazinin şaşmasına karşı duydukları korkudan olmalı. Dediğim gibi bu insanların en büyük korkularından biri de aşırıya kaçmak ve başkalarının sınırlarına girmektir.

Benim tanıdığım bütün ölçülü arkadaşlarım, aynı zamanda çekingenler. Bu çekingenliklerinin temelinde yine başkasının sınıtlarına duydukları saygıda saklı olmalı. Ancak aynı saygıyı onlar da bekler ve beklentileri karşılanmazsa kibarlıklarından da ödün vermezler. 

Bütün bunların yanısıra, harika bir sırdaş ve mükemmel bir danışmandır. Eğer içinden çıkamadığın bir konu varsa ve objektif bir cevaba ihtiyacın varsa, hemen bu arkadaşlarına danışmalısın. Sana kimsenin yaklaşamayacağı netlikte akıllar vereceklerdir…

Bir tutam tuz

Yanlış okumadın, bir tutam tuz olayı bu insanları rahatsız eder. Yani belirsizliklerden hiç hoşlanmazlar. Onlara bir tutam tuz gibi belirsiz bir kavram ile anlatacağın bir tarif, mavi ekran vermelerine sebep olabilir. Herşeyin belirli ve net olmasını seven bu arkadaşlar, aynı şekilde işlerini de muntazam bir şekilde yaparlar.

Biraz da analitik olduklarını söyleyebilirim. Bu analitik olma kısmı sanırım yine ölçü ve sayılara olan yakınlıkla alakalı olmalı. Ama bu analitiklik, onları bazen ruhsuzluğa da yöneltebilir. Bilirsin, anallitik olan ruhdan yoksun kalır bazen…

Biraz da eksilerini yazalım

Bu insanlar kesinlikle ibrenin artı tarafındalar. Fakat ölçülü olmak her zaman optimal durum olmayabilir. Mesela ölçülü bir arkadaşın varsa eğer, o hep ölçülüdür. Öyle zaman olur ki, duvarları yıkasın gelir ve hatta bağırmak istersin. İşte bu anlarda, ölçülü arkadaşın seni uyaracak ve içinde olduğun durumu eleştirecektir. Kendisini terzi sanan bu ölçülü arkadaşlar ile sınırları zorlaman zordur aslında, çünkü kendileri sınırların ötesini pek bilmezler.

Ancak bu arkadaşlar, yazımın başında da bahsettiğim gibi, kolay bulunmayan kişilerdir. Ölçülü bir arkadaşın varsa, kıymetini bil ve keyfini çıkar derim…

İnsanlar serisinin diğer yazılarını okumak istersen, buraya bir link bırakıyorum…

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*