Budweis

Budweis meydanı

Budweis nerede?

Bugün sana bir başka Çekya şehrini tanıtmak istiyorum. Budweis, lokasyon olarak Prag ve Linz yolu üzerinde yani Çekya’nın Avusturya sınırında yer alıyor. Dolayısıyla buraya kadar gelmişken, Hitler’in yakınlarında doğduğu ve gençliğini geçirdiği bir Avusturya şehri olan, Linz’i de görmeden geçme derim.

Budweis’a dönecek olursak, aslında Çekya’nın en büyük şehirlerinden biri değil ama Çekya’ya kadar gelmişken görmen gereken kentlerinden biri olduğu kesin….

Bu şehrin ilk kuruluşu, yaklaşık 1200’lü yıllara kadar gidiyor.  Ve yaklaşık bu yıllardan itibaren bira üretimine başlamış. Dolayısıyla Budweis, gezilecek yerlerinden öte birası ile ünlü bir Çekya kenti. Yani bu şehirin turizmi genelde bira üzerine kurulmuş. Otellerde de bu amaçla gelen yaşlı turistleri görmek mümkün:)

Budweis’ın gezilecek yerleri

Salzhaus Solnice, binasını görmeni tavsiye ederim. Burası 1531 yılında şehrin tahıl ambarı olarak inşaa edilmiş. 2019 yılında ziyaretim sırasında tamamen yenilenmiş ve restoran olarak hizmet vermeye başlamış. Ayrıca restorasyon sırasında gerçekten de aslını bozmamışlar. Bu sebeple olsa gerek restorasyon burada yazamayacağım kadar tuzlu bir masraf tutmuş.

Kesinlikle görmen gereken diğer bir yer de Samsonova kasna dıyebilirim. Burası aslında eski şehir meydanı. Ancak havasıyla ve sanırım geniş olması sebebiyle diğer meydanlardan farklı. Meydanın etrafında, yaz günlerini keyiflendiren enfes kafeler var. Ayrıca Rathaus, yani belediye binası da hem meydana güzellik katıyor hem de akşamları meydanı aydınlatıyor.

Bir başka görmen gereken yapı da Dominikanerkloster olmalı. Bu manastırın yapımı 1260’lı yıllara kadar dayanıyor. İlk olarak kaleyi tamamlayıcı bir bina olarak düşünülmüş. Beyaz kulesi zamanında kalenin bir parçası imiş ama şu anda manastıra ait bir kule görünümünde. 

Schwarzerturm (Çekçe Černá věž) de yine manastırın beyaz kulesine paralel ancak meydanın diğer tarafında kendini gösteriyor.

Nerede kalınır?

Ben, Budweis Otel’de kaldım ve kesinlikle tavsiye ederim. Solnice’nin hemen arkasında ve şehrin her yerine yürüme mesafesinde. Önünde de hoş bir göl var. Ancak daha başka oteller de mevcut. Örneğin bir başka ziyaretimde Clarion Congress otelinde kaldım. Bu otel de gayet merkezi ve güzel odalara sahip. Ben daha çok şehrin kalbindeki otelleri sevdiğimden, Budweis Otel benim için daha doğru bir seçim oldu:) 

Budweis Rathaus ve Meydan

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*