Max-Eyth-See

Bu yazımda, Stuttgart’ın içinde kalan en doğal yapma gölden bahsedeceğim. Ulaşımı U-Bahn ile çok rahat. Kendi isminde tren durağı mevcut ayrıca arabayla da gitmek mümkün. Max-Eyth-See, Stuttgart’a her gelen arkadaşımın uğraması gereken bir yer. 

Benim de bol bol kafa dinlemek, ufak ama şirin kumsalında oturup bir şeyler içmek ve etrafında dolaşıp bisiklete binmek amacıyla geldiğim bir yer. 

Max-Eyth-See yapılışı

Tam olarak, yapımına 1954 başlanmış ve 1961’de tamamlanmış bir göl. En derin noktası 2,3 metre olup 17,3 ha alanı ile bir gününüzü keyifle geçirebileceğiniz harika bir lokasyon. Göl, Neckar isimli nehrin kenarına planlanmış. ‘Max-Eyth’ isimini ise 1836-1906 yılları arasında yaşamış bir yazardan almış.

Bu gölün yapım aşamalarını anlatan bir de bilgilendirme noktası var. Hemen gölün ortasında bulunuyor. İlk okuduğumda, savaştan yeni çıkan bir devletin, böyle enteresan inşaatlara girmesi beni ayrıca şaşırtmıştı.

Max-Eyth-See’de yapabileceklerin

Hava güzelse kesinlikle mangal derim. Stuttgarter Kajak Klub arkasında mangallık yeşil alanlar mevcut. Ancak tabi birçok mangalcının ortak noktası olduğundan, kalabalık olabiliyor.

Kajak Klub demişken, kano veya elektrikli kayık da kullanmak çok keyifli. Kayık kiralamayı ortadaki adadan yapman mümkün. Yine aynı yerde ufak bir kumsal var. Özellikle çocuklar için hoş bir oyun alanı. Atıştırmalık alabileceğin ufak bir de büfe var.

Burası, aynı zamanda Stuttgart-Ludwigsburg arasında kalan ve çok bilinen bir bisiklet yolunun da uğrak noktası. Bu sebeple sen de bisiklet kiralayıp gölün keyfini sürebilirsin.

Ayrıca kışı da çok güzel. Kışın uğrarsan ayaklarının altında donmuş bir göl bulacaksın. Kışın da ayrı bir güzel oluyor. Burada içtiğim kış kahvelerinin tadı bir başka:)

Etrafındaki restoranları da öneririm. Göl manzarasına karşı yemek yemek veya bir şeyler içmek, tüm günün yorgunluğunu atmana yardımcı olacak…

Stuttgart ve etrafı hakkında daha fazlasını, bu linkte bulabilirsin.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Stuttgart Gezilecek Yerler - Harbiben
  2. Almanya'da Yaşayan Babalara Aktivite Önerileri - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*