Stuttgart Gezilecek Yerler

Almanca ogrenmek

Stuttgart

Stuttgart, Almanya’nın sanayisi ile ünlü şehirlerinden birisi. Aynı zamanda Baden-Württemberg eyaletinin de başkenti. İklimi ılıman olduğu için her mevsim gezebileceğin bir yer.

Ekim aylarında Wasen (Oktoberfest) ve Mayıs aylarında Frühlingsfest olmak üzere iki büyük festivale ev sahipliği yapıyor. Bunun yanısıra, Temmuz’da Jazzfest, kış ayları Weihnachstmarkt gibi başka festivaller de düzenleniyor. Özetle Stuttgart bir kültür şehri. Ve buraya yılın her mevsimi seyahat edebilirsin. Tavsiyem yaz veya bahar ayları olur.

Peki Stuttgart ne demek?

Stuttgart aslında iki kelimeden birleşir. Stutten ve Garten olmak üzere iki kelime, zamanla Stuttgart ismini oluşturmuş. Stutten aslında ‘atlar’ demek ve Garten da ‘bahçe’ anlamına gelmekte. Stuttgart, aslında eski saray zamanında, atların bahçesi olarak nitelendirilen alanın ismi ve zamanla bu ismini tüm şehre vermiş.

Stuttgart Gezilecek Yerler Listesi

Schlossplatz

Burası Stuttgart’ın en büyük meydanı. Ayrıca tüm yıl boyunca konserlere, festivallere ev sahipliği yapıyor. Konum olarak merkezde yer alıyor ve her turistin zaten kesinlikle uğramış olacağı bir yer. Burası aynı zamanda, Yeni Saray, Eski Saray ve Königstrasse gibi lokasyonlara da yürüme 2 dk mesafede bulunuyor. Ayrıca arka tarafında ufak bir göl ve opera binasına da ev sahipliği yapıyor.

Schlossplatz Opera Binası

Altes Schloss (Eski Saray)

Bu binanın tarihi 10. yüzyıla kadar uzanıyor ve ilk olarak kale olarak kullanılmış. Sonrasında, Württemberg kontunun burayı palas olarak seçmesinin ardından, kent merkezinde yer alan tarihi yapı genişletilerek saray olarak kullanılmaya başlanmış.

Saray hakkında başka yerde olmayan bir de bilgi vermek istiyorum. Sarayın iç merdivenleri, rivayete göre saraya sürekli sarhoş ve at üstünde giren dük için genişletilmiş. Bu sebeple, Reittreppe denilen ve at merdiveni olarak çevirebileceğim bir yapıya sahip.

Neues Schloss (Yeni Saray)

Württemberg Dükü Charles Eugene tarafından 1746-1807 yılları arasında inşa ettirilen Neues Schloss, Ludwigsburg Sarayına paralel olarak kraliyet ikametgâhı olarak kullanılmış.

Schlossplatz’da bulunan barok stili sarayın bir kısmı, günümüzde hala resmi kurumların ofislerini barındırıyor. II. Dünya Savaşı’nda diğer birçok yapı gibi zarar görmüş. Şu an restorasyonlu hali ile, meydana tarihi bir hava katıyor.

Almanca ogrenmek

Königstrasse

Stuttgart’ın İstiklal Caddesi desek yanılmayız. Muhtemelen, eskiden içinden tramvay geçerken daha çekiciydi. Ancak şu anda bile, etrafındaki sıralı dükkanları, sokak sanatçıları ve müzik sesleri ile muhteşem bir şehir gezisi fırsatı sunuyor.

Königstrasse ve akşam

Feuersee (Johanneskirche)

1864 ve 1876 yılları arasında Gotik şekilde inşa edilen kilise, Stuttgart merkezine yürüme mesafesinde. Bu kilise kesinlikle görmen gereken bir yer. Hatta öyle planla ki, etrafındaki kafelerde de birkaç saat geçir.

Schiller Meydanı

Bu alan çok eski bir şehir meydanı. Etrafında Stuttgart’ın savaştan etkilenmemiş binalarını ve yapılarını bulabilirsin. Ortasında şair, filozof, tarihçi ve dramatist olarak çalıştığı bilinen, Almanya’nın en ünlü yazarlarından biri olan Friedrich Schiller’e ait, bir de anıt var.  Ayrıca bu alan, 61 metre yüksekliğindeki kulesi ile Rathaus (Town Hall) ile de ünlüdür.

Mercedes Benz Müzesi

Bence Mercedes Benz Müzesi, otomotive ilgisi olanların kesinlikle görmesi gereken bir müze. Çünkü bu müzede, otomotiv sanayinin 1 silindirden başlayarak günümüze nasıl geldiğini açıkça görme imkanına sahipsin. Daimler fabrikasının ana girişinin hemen yanında bulunan müzede, klasik araçların yanısıra son model Mercedesleri de görme imkanına sahipsin.

Buraya kadar gitmişken tabi ki Mercedes Benz Arenayı da görmeden dönme. Gururla bahsetmemiz lazım ki, 2008 yılındaki restorasyonu, Türk bir mimar olan Mete Arat tarafından gerçekleştirilmiş. Mete Arat, aslında çok tanınan ve Stuttgart’ta yaşayan bir mimar. Stuttgart etrafında birçok ünlü restorasyonu var. Ayrıca kendisi TT Arena’nın da mimarı.

Mercedes Benz Müzesi

Porsche Müzesi

Stuttgart’ın beldesi, Zuffenhausen’da yer alan müze, spor araba meraklıları ve Porsche takipçileri için kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Mercedes Benz Müzesi’nden farklı olarak burada, daha çok spor araba ağırlıklı bir koleksiyon var. Ayrıca, birkaç Porsche’nin içine oturup fotoğraf da çekilebilirsiniz:)

Porsche Müzesi
Porsche Müzesi

Schloss Solitude

1763 ve 1769 yılları arasında Württemberg Dükü Carl Eugen tarafından yaptırılan saray, Stuttgart’ın Weilimdorf köyü tarafında kalır. Yüksek konumu gereği harika manzaralar sunar. Carl Eugen burayı Ludwigsburg’taki saraya paralel olarak yaptırmış. Burayı daha çok yalnız kalmak ve dinlenmek amacıyla kullanmış.

Schloss Solitude

Bärenschlössle

Solitude sarayına kadar gitmişken, burayı da görmeden dönme derim. Schloss Solitude’den 1,5 km’lik bir yürüyüş ile ulaşabilirsin. Yürüyüş yolu da çok keyifli. Burası, Stuttgart gezilecek yerler listelerinde pek görünmese de mutlaka git ve keşfet derim. Gerçekten doğal ve masalımsı bir dokuya sahip.

Stuttgart Televizyon Kulesi

Burası dünyanın ilk betonarme telekomünikasyon kulesi, Almanca olarak Fernsehturm Stuttgart. Merkezden 10 dakikalık bir U-Bahn yolculuğu ile ulaşman mümkün.

2016 yılında tekrar ziyarete açılan kulenin etrafında, yürüyüş yapabileceğiniz bir orman ve erken gitmeniz durumunda kahvaltınızı yapabileceğiniz Piri Reis isimli bir de restoran bulunmakta.

Stuttgart Etrafında Diğer Gezilecek Yerler

Hohenzollern Kalesi

Bad Teinach

Max-Eyth-See

Ludwigsburg Schloss

Tübingen

Heidelberg

Blautopf

1 Trackback / Pingback

  1. Kehrwoche Ne Demek - Harbiben

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*