Eltz Kalesi

Eltz Kalesi veya Burg Eltz

Bu yazımda Eltz Kalesi ve ona yakın bulunan gezilesi birkaç yerden bahsedeceğim.

Öncelikle Eltz Kalesi, yaklaşık 850 yıldır aynı ailenin elinde ve bu kadar yıldır bir kez bile kuşatılmamış. Kaleye gittiğinde bunun sebebini daha iyi anlıyorsun. Yüksek tepelerin ortasında kalan, kısmen daha alçak bir tepeye kurulu ve ihtişamlı bir kale. Hala Eltz ailesinin elinde bulunan kaleyi her zaman kapısına kadar ziyaret edebilirsiniz.

Eltz kalesini ziyaret ederken etrafındaki trekking rotalarını kullanabilirsin. Yok yürüyemem ben dersen, arabayla park yerine park edip 10 dakika yürümen gerekiyor. İlle de yürümem dersen park yerinden bir de otobüs var.

Eltz Kalesi

Eltz Kalesi’ne Ulaşım ve Konaklama

Havayolu ile seyahat edeceksen, Eltz Kalesi’ne en yakın havaalanı Frankfurt havaalanı. Frankfurt Havaalanı’dan ulaşmak, arabayla yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Buraya gelmişken iki günlük bir konaklamaya ihtiyacın olabilir. Bu konaklamayı Cochem’de yapmanı tavsiye ederim. Ayrıca Cochem’deki Reichsburg’u da kesinlikle görmen gerek. Yalnız sakın Reichsburg ve Eltz Kalesi’ni karıştırma:) Vallaha gülme, hem ikisi çok benziyor hem de karıştıranlar var:)

Eltz Kalesi Çevresinde Gezilecek Yerler

Eltz Kalesi’ne kadar gitmişken; Cochem şehri, Cochem Reichsburg Kalesi, bu bölgenin meşhur asma köprüsü Geierlay (Geierlay Suspension Bridge) ve Frankfurt ya da Köln gibi bir şehri de  görmeni tavsiye ederim.

Geierlay Köprüsü

Orjinal ismi ile Hängeseilbrücke Geierlay, 360 metre uzunluğu ile Almanya’nın en uzun asma köprüsü. Buraya, yapıldığı 2015 yılından 2019 Ağustos ayına kadar yaklaşık 950.000 ziyaretçi gelmiş.

Cochem’e arabayla yaklaşık yarım saat uzaklıkta ve kesinlikle görmen gereken bir yer. Ancak buraya ulaşmak biraz meşakkatli:) Mörsdorf kentine varıp oradan 1,5 km’lik bir yürüyüşle varılıyor. Kış ayında gidersen eldiven, bere ne varsa giy. Epey soğuk:)

Geierlay Köprüsü

Cochem an der Mosel

Geierlay köprüsünü ve Eltz Kalesi’ni görmek için Cochem’de konaklamanı öneririm. Böylece Cochem Reichsburg Kalesi’ne manzaralı bir otelde kalabilirsin. Ayrıca Mosel gibi romantik bir nehirin kıyısında yürüyüş yapmanın da keyfine varabilirsin.

Bu arada daha farklı ve az bilinen rotalarımı incelemek istersen, bu linki tıklaman yeterli…

Reichsburg an der Mosel

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*