Tübingen Gezi Rehberi

Tübingen nerede?

Bugün rotamızdaki şehir, bir üniversite kenti olan ve gençlere hitap eden harika bir şehir, Tübingen… İçinden Neckar Nehri’nin ağır adımlarla aktığı ve kenarında oturanlara muhteşem bir dinginlik veren Tübingen’e geldik… Stuttgart’a yaklaşık 60 km uzaklıkta olup arabayla veya trenle çok rahat ulaşabileceğin bir lokasyon. Tübingen gezi rehberlerinde çok bulunmayan ama bir gününü doya doya geçirebileceğin ve etrafındaki başka yerleri de görmeni tavsiye ettiğim bir rota.

Gider gitmez ilk işin köprüde bir fotoğraf çekmek olsun. Özellikle ilkbaharda veya yazın gitmişsen çiçekler arasında hoş bir fotoğraf imkanın var demektir. Daha sonrasında köprünün kenarından inen merdivenleri kullanarak, nehire yakın bir yerde duvarların üzerinde oturmanı ve dinlenmeni tavsiye ederim. Bu arada, nehir kenarında bulunan ve her Haziran ayında ziyaret ettiğimiz erik ağaçları favorimiz:) Kimse toplamıyor (Alman halkı ekşi eriğe hiç iyi gözle bakmıyor:))

Tübingen, üniversitesi ve öğrencileri ile de ünlü bir şehir. Dolayısıyla tüm şehir aktiviteleri genç nüfusa göre planlanmış. Örneğin ortadaki adada bir örtü serip akan suyu dinleyebilirsin. Veya nehirde uzun kayıklarla yapacağın bir gezi sana iyi gelebilir. Yeteri kadar enerjin varsa Schloss Hohentübingen kalesine çıkıp kale içinde veya manzara eşliğinde bir şeyler içebilirsin. Kalenin tarihi 11. yüzyıla kadar dayanıyor ve kaleye giriş ücretsiz. Kalenin içinde oturmak ve bir şeyler içmek mümkün.

Kaleye çıkarken biraz yorulabilirsin. Bu durumda Marktplatz’da oturabileceğin çok güzel kafeler sana göz kırpacaktır.

Tübingen gezi lokasyonları

Bu güzel kente kadar gelmişken, nehir kenarında bol bol vakit geçireceğin bir gün planlamanı tavsiye ederim. Ancak eğer araba ile gelmişsen ve mobil isen akşama doğru, rotanı Schloss Lichtenstein veya Hohenzollern Kalesi‘ne çevirmeni şiddetle tavsiye ederim. Böylece buraya yakın birkaç yer daha görme fırsatın olacak. Hatta bahar aylarında geldiysen, Bad Urach Şelalesi kesinlikle görmen gereken bir doğa harikası.

Tübingen’de ne yenir diye bir başlık açmıyorum çünkü özel bir yemeği yok. Ancak nasıl yenir kısmına gelince bir tavsiyem olacak:) Nehirde gezen kayık restoranlar var. Kesinlikle tavsiye ederim. Nehirde gezerek mangal veya nehirde yüzen platformlarda akşam yemeği dışarıdan da çok keyifli görünüyor doğrusu.

Özetle Stuttgart etrafında farklı ve keyifli bir yer gezmek isteyenler için Tübingen’i mutlaka öneririm. Nehir kenarında bol vakit geçirmeye kendinizi hazırladığınız bir gün olsun…

Yorumlarınızı bekliyorum…

Diğer az bilinen rotalarım hakkında okumak istersen, buraya bir link bırakıyorum.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Stuttgart Gezilecek Yerler - Harbiben
  2. Hohenzollern Kalesi - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*