Strazburg

Ponts Couverts

Tarihin meydanları doldurduğu kent

Bir yanı Fransız diğer yanı Alman bir şehir, Strazburg. Bu tarihi şehir, Roma imparatoru Augustus tarafından kurulmuş ve 1988 yılında UNESCO dünya mirası listesine alınmış. Tarihi boyunca Almanya ve Fransa arasında el değiştiren Stazburg, son olarak 1919 yılında Fransa’nın sınırlarına katılmış. Böylece Fransa’nın Alsas bölgesinin başkenti olmuş. Ancak tarihinden kaynaklansa gerek, almancanın yoğun konuşulduğu bir kent.

Bu tarihi kent aynı zamanda Gutenberg’in matbaayı bulduğu, Fransa’nın milli marşının bestelendiği bir kent olarak da dünya tarihindeki önemli olaylara ev sahipliği yapmış. Ayrıca ünlü yazarımız Elif Şafak da burada doğmuş.

Bugün Avrupa Birliği’nin yönetim binalarına ev sahipliği yapan Strazburg aynı zamanda tarihi yapısıyla da açıkhava müzesi gibi bir şehir. Bu kentin meydanlarında içeceğiniz bir fincan kahve, o ana kadar en çok keyif aldığınız kahve olabilir:)

Strazburg’ta gezilecek yerler listem

 • Strazburg Katedrali
 • Kammerzell Evi, şehrin en eski evi
 • Rohan Sarayı (Le Palais Rohan)
 • La Petite France ve Ponts Couverts
 • Strazburg Meydanları
  • Kleber Meydanı (Place Kleber)
  • Cumhuriyet Meydanı (Place de la République)
  • Gutenberg Meydanı (La Place Gutenberg)

Strazburg Katedrali

Strazburg dendiğinde ilk akla gelen yapı burası olmalı. Yapımına 1015 yılında başlanan ve tamamlanması 1439’a kadar süren bu yapı, gotik mimarisi ile büyüleyici bir yer. Bir dönem (1647’den 1874’e kadar) 142 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek yapısıymış. Günümüzde de dünyanın altıncı en yüksek yapısı olarak önemini koruyor. Bu binayı Victor Hugo ‘dev ve narin harika’ olarak tanımlamış.

Katedralin dışı kadar içi de etkileyici ayrıntılara sahip. İçine girdikten sonra, en sonda sağ tarafta bir de büyük astronomik saati var. Bu saati de görmeni tavsiye ederim. Bu katedralin içini gezdikten sonra kulesine çıkıp şehrin etkileyici manzarasını seyretmen lazım. Kuleye merdivenle çıkman gerek ve biraz da kondisyon lazım:)

Strazburg Katedral Kapısı

Kammerzell evi

Yıllara meydan okuyan bu ahşap ev tam olarak 1427 yılında yapılmış ve çeşitli renovasyonlardan geçse de, hiç yıkılmadan bugünlere kadar gelmiş. Hala da otel ve restoran olarak kullanılan bu bina, ahşap işçiliği ile gerçekten etkileyici bir yapı. Tam olarak katedralin girişinde kalıyor. Ayrıca bu bina Strazburg’un en eski binası.

Rohan Sarayı (Le Palais Rohan)

Burası aslında Rohan ailesine bağlı kardinaller için yapılmış. Bu sebeple olsa gerek yine katedralin hemen yanına konumlandırılmış. Yapım yılı 1730 olan bu bina günümüzde Güzel Sanatlar Müzesi olarak kullanılıyor. Binanın içine girmeniz ve gezmeniz mümkün.

Rohan Sarayı

La Petite France ve Ponts Couverts

Kentin bu bölümü ilk yerleşim yerlerinden biri olmanın yanı sıra atmosferi ile de bir Fransa minyatürünü andırıyor. Buraya şehir merkezinden yürüyerek gelmelisin. Böylece yol üstü satıcılarını gezip, alacağın bir makaron ile yürüyüşünü şenlendirebilirsin.

La Petite France yani Küçük Fransa’yı gezdikten hemen sonra yola aynı yönde devam edip, Ponts Couverts köprüsüne de çıkman gerek. Vaudan Barajı üzerinde bulunan bu köprüden harika bir manzarayı seyretme şansını yakalayacaksın.

Ponts Couverts

Strazburg’un meydanları

Şehirlerin maydanları da tarihi eserleri kadar önemli. Strazburg da meydan konusunda epey zengin bir şehir. Enfes kafelerinde oturabileceğiniz, banklarında kitaplara gömülebileceğiiniz çok sayıda meydanı var. 

Kleber Meydanı (Place Kleber

Bu meydan Strazburg’un merkezinde yer alıyor. İsmini 1753’te burada doğan General Jean-Baptiste Kleber’den alan bu meydan ayrıca şehrin ünlü noel pazarlarına da ev sahipliği yapıyor.

Cumhuriyet Meydanı (Place de la République)

Eski imparatorluk sarayına manzaralı meydan geniş bir yer. Çoğunlukla kalabalık ancak dinlenmek için uygun bir yer.

Gutenberg Meydanı (La Place Gutenberg)

Ortasında Gutenber heykeli bulunan meydan yine katedrale paralel ve öerkezi bir konuma sahip. Yanlış hatırlamıyorsam burada bir de antikacılar pazarı (bitpazarı:)) olması lazım.

Gutenberg Meydanı

Strazburg’a gelmişken

Strazburg’a kadar gelmişken etrafta gezmen gereken başka şehirler de var tabi. Örneğin Colmar bunlardan bir tanesi. Belki ileride sadece Colmar için bir yazı yazarım. Ancak kesinlikle gezmeye değer bir yer. Tabi Baden-Baden de yine Strazburg yakınlarında ve gezmeye değer bir lokasyon.

Bunun dışında Strazburg listene aşağıdaki yerleri de ekleyebilirsin…

 • Alsas Müzesi (Le Musée Alsacien)
 • Orangerie Parkı
 • Citadelle Parkı
 • Avrupa Parlamentosu
 • Avrupa Konseyi
 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi

Ayrıca az bilinen rotalarıma göz atmak istersin diye, buraya bir link bırakıyorum:)

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*