Lüksemburg Gezilecek Yerler

Lüksemburg

Lüksemburg

Lüksemburg, Avrupa’nın en ufak ama bir o kadar da düzenli ve temiz ülkelerinden birisi. Başkenti de Lüksemburg olarak adlandırılmış. Bulunduğu konum nedeniyle oldukça yağışlı bir iklime sahip. Biz kış aylarında gittik ve hava oldukça soğuk olmasına rağmen keyif aldık. İlk fırsatta bir kez daha yazın gitmek isteriz. Kalınacak yer açısından biz Nova oteli tercih ettik. Ulaşım açısından gayet güzel bir konuma sahip ve fiyatı da uygundu. Bu arada, şimdiden söylemeliyim ki; Lüksemburg seyahatini mutlaka başka birkaç lokasyonla daha birleştirmelisin. Örneğin Metz veya Brüksel veya Trier tavsiye edeceğim yerler olabilir. Gelelim Lüksemburg gezilecek yerler listesine.

Lüksemburg Gezilecek Yerler

 • Adolphe Köprüsü
 • Burg Lucilinburhuc
 • Büyük Dük Sarayı
 • Notre-Dame Katedrali
 • Yeni Şehir
 • Müzeler

Adolphe Köprüsü

Tren garı ile eski şehiri bağlayan bu köprü 153 metre uzunluğunda ve 17.2 metre genişliğindedir. Köprü 1903 yılında kullanıma açılmış. Köprü ismini, 1900 yılının 14 Temmuz gününde ilk taşı koyan Prens I. Adolph’tan alsa da halk arasında hala ‘Yeni Köprü’ olarak tanımlanıyor.

Burg Lucilinburhuc

Lüksemburg’da kesinlikle görmen gereken bir yer. Lucilinburhuc, tam olarak savunma kalesi anlamına geliyor ve yapım tarihi tam olarak bilinmese de kaynaklarda ilk defa 963 yılında bahsedilmiş. UNESCO dünya mirasları listesinde yer alan bu kale, birçok tünel, mağara ve gözetleme kulesine sahip. Bu tünelleri gezdikten sonra tepesine çıkarak Petrus Vadisi’ni izlemeni tavsiye ederim. Ayrıca burada yine oturup manzarayı izleyebileceğin birçok nokta bulunmakta.

Burg Lucilinburhuc

Büyük Dük Sarayı

Burası 1572 ve 1795 yılları arasında belediye binası olarak kullanılmış. Daha sonra hükümet binası olarak kullanılan bu bina, ikinci dünya savaşı sırasında Naziler tarafında işgal edilip konser salonu ve taverna olarak kullanılmış ve bu sırada epey de zarar görmüş. Savaş sonrası tekrar dukalık resmi binası olarak kullanılan bu yapı bugün de hala Büyük Dük Sarayı olarak kullanılıyor.

Büyük Dük Sarayı

Notre-Dame Katedrali

İnşası 1613 yılına dayanan bu barok yapı Belçika’dan gelen İspanyol ve Hollandalı din adamları tarafından Luzern’li mimar Ulrich Job’a yaptırılmış.

Katedral çeşitli zamanlarda genişletilmiş ve en ilgi çekici tarafı birçok önemli kişini mezarına ev sahipliği yapması. Aşağıdaki kişilerin mezarları burada ve göreceğin gibi 2019 yılında dahi buraya Lüksemburg Dükü Jean I gömülmüş. Burada yatan kişiler sırasıyla;

 • Marie-Adélaïde I, Grand Duchess of Luxembourg (1894–1924)
 • Marie Anne, Grand Duchess of Luxembourg, born Infanta of Portugal (1861–1942) – Consort of William IV
 • Felix, Prince Consort of Luxembourg, born Prince of Bourbon-Parma (1893–1970) – Consort of Charlotte I
 • Prince Charles (1927–1977)
 • Charlotte I, Grand Duchess of Luxembourg (1896–1985)
 • Joséphine Charlotte, Grand Duchess of Luxembourg, born Princess of Belgium (1927–2005) – Consort of Jean I
 • Jean I, Grand Duke of Luxembourg (1921-2019)

Yeni Şehir

Lüksemburg ufak bir ülke ve biz de her yeri gezdikten sonra kentin yeni şehir olarak adlandırılan kısmını da gezdik ve gözümüzü, gönlümüzü açtık:) Birçok markaya ev sahipliği yapan ana cadde, aynı zamanda tertemiz bir şehirde oturup keyifle bir şeyler yiyip içeceğin kafelere sahip.

Müzeler

Biz bu sefer müze gezemedik çünkü vaktimiz kısıtlı ve Metz ve Trier gibi diğer yerleri de görmek istedik. Fakat Lüksemburg, müzeleri ile de zengin bir Avrupa kenti ve bir sonraki seferde müzeleri de eklemek için söz veriyorum.:)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*