Baba Olacaklara Tavsiye Ettiğim 3 Kitap

Baba Olacaklara Kitap Tavsiyesi

Baba olmadan önce okunacaklar

Babaların ve annelerin, kendilerini sürekli geliştirmeleri gerek. Ben, çok fazla okuyan bir insan değilim ancak düzenli bir okurum. Yani hayatımın her döneminde okumakla haşırneşir oldum. Ancak, baba olacağımı öğrendiğim an, ebeveyn olmakla ilgili çok da fazla okumadığımı fark ettim. Açığı kapatmak için de çaba sarf etmem gerekti. Çünkü baba olmak, ciddiye aldığım bir olay. Bu yazımda da, kendi tecrübelerimden yola çıkarak, baba olacaklara tavsiye ettiğim 3 kitap paylaşıyorum.

Beni ödülle cezalandırma – Dr. Özgür Bolat

Bu kitabı okuduğumda kendimi gerçekten çok şanslı hissettim. Baba olacağımı öğrendiğim yıl yayımlanmıştı ve şans eseri bu kitabı da bir Türkiye ziyaretimde almıştım. Okurken normal hayatta, daha baba olmadan dahi yaptığım yanlışları bilimsel olarak kanıtlayan bir kitap oldu benim için.

Kolay anlatılır bir dil kullanması ve bilgiyi örneklerle yüzümüze yüzümüze vurması, kitabın en beğendiğim tarafı. Bu kitap sadece anne-baba olacaklara aile içinde değil, iş ortamında veya toplumsal ilişkilerimiz de dahi bize faydası dokucak bir çok bilgiye sahip.

Genel olarak iç motivasyon ve dış motivasyon çerçevesinde konuyu ele alıyor. Bence üniversitelerde ‘örgütsel iletişim’ derslerinde dahi okutulması gerekir. Geçenlerde, Alman bir arkadaşıma tavsiye ettiğimde ‘keşke almancası da olsa’ dediğim bir kitaptır kendisi…

Çocuk eğitimi el kitabı – Prof. Dr. Haluk Yavuzer

Haluk Yavuz’ erin bütün kitaplarını tavsiye ederim. Çocuk eğitimi el kitabında ise, anne ve babaların çocukları ile kuracakları iletişimin kalitesi ele alınmış. Kitaptaki karikatürlü iletişim örnekleri, özellikle kitabı daha rahat anlamamızı sağlıyor.

Kitabın bir başka hoşuma giden tarafı da önerileri net bir dille yapmış olması. Dolayısıyla değişmek veya hatalarını değiştirmek isteyen ebeveynler için kolay anlaşılabilir öneriler var.

Bağırmayan anne baba olmak – Hal Edward Runkel

Hal Edward Runkel’ in ismini ilk defa bu kitapla ve baba olmadan hemen önce duydum. Ancak iyi ki duymuşum ve bu kitabı okumuşum. Bu kitapta ise, iletişimin nasıl sakin ve şiddetsiz bir ortamda sağlanabileceğini anlatıyor. Ancak kitaptaki bazı örnekler ve önermeleri biraz Amerikanvari bulduğumu söylemem gerek.

Bu kitabın vurgusu ise daha çok sakin ve şiddetsiz bir aile iletişime ve kendi içinde barışık bir aile kurmaya dayalı.

Baba olmadan önce ve sonra okumak

Baba olacaklara tavsiye ettiğim 3 kitap bu şekilde ancak, ebeveyn olmayı planlayan herkesin mümkün olduğunca fazla kitap okumasını ve kendini uygulamada da geliştirmesini tavsiye ederim. Hatta bazı kitapları anne-baba olduktan sonra da belirli zamanlarda okumaları gerektiğini söylemem gerek.

Baba olacak arkadaşlarıma faydalı olabilecek diğer yazılarımı bu linkte paylaşıyorum.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*