Pfahlbauten Bodensee

Pfahlbauten ve önemi

Bugün Pfahlbauten adında çok farklı bir yere gidiyoruz. Öyle ki, tarihi Milattan Önce 4000’e kadar gidiyor. Yani tam olarak Bakır Devri… Konum olarak Pfahlbauten, Bodensee gölünün kuzeydoğusunda yer alan Ulhdingen-Mühlhofen kentinin sınırları içinde yer alıyor.

Belki biraz da fanteziye yer verilmiş olabilir. Yazımın devamında daha ayrıntılı olarak açıklayacağım. Ancak yine de görülmesi gereken bir yer.

Aslında burası bir çeşit tarih öncesi kazık evler sitesi. Eski çağlarda insanların yerleşik hayata geçişlerini anlatması açısından arkeolojide oldukça önemli bir yere sahip. Avrupa’da bu şekilde çok sayıda tarih öncesi kazık evler var. 2011 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesi’ne Avusturya’da (5 bölge), Fransa’da (11), Almanya’da (18), İtalya’da (19), Slovenya’da (2) ve İsviçre’de (56) bulunan 111 adet site eklenmiş.

Biz de bugün, bu yerleşim yerlerinden biri olan Uhldingen-Mühlhofen’a gidiyoruz. Burası Bodensee gölünün Almanya sınırlarında kalmakta. Stuttgart’a yaklaşık 120 km uzaklıkta olup Bodensee’ye gidenler için yol üzeri uğranabilecek harika bir yer.

Tam olarak bilinmese de burada keltlerin ve germenlerin yaşadığı düşünülüyor. Avrupadaki ilk yerleşik hayat örnekleri olarak kabul ediliyor. Tabi gezi sırasında gördüğün herşey similasyon ancak bazı kalıntıları da müze kısmında gösterime sunuyorlar. Ancak ilk insanların nasıl yaşadıklarına dair bilgiler edinmen mümkün. Ayrıca insanı tarihin derinliklerine kadar çeken bir havası var.

Gezmeni ve görmeni tavsiye ederim…

Hadi öyleyse, geçmişe hoş geldin … 🙂

Pfahlbauten açıkhava müzesi

Buranın 1922’de kurulmuş olan müzesini gezmen gerek. Müzeye girmek için bilet almalısın. Ayrıca girişte rehberlik hizmeti de almanı öneririm. Uygun fiyatını kuruşuna kadar hak ediyor.

Yaklaşık 10 dakikada bir tur başlıyor. Ve her tur, yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor.

Rehberli turdan sonra genel olarak serbest kalıp ortamın keyfini çıkarabilirsin. Güzel fotoğraflar çekmen mümkün.

Kışın da tur rezervasyonu var. Ayrıca 15 kişiden fazla iseniz rezervasyon yapmanızı öneririm.

Ayrıca çok güzel hazırlanmış bir de websitesi var.

Pfahlbauten’a gelmişken

Daha önce de söylediğim gibi, Pfahlbauten, Bodensee kıyısında kalıyor. Bu sebeple buralara kadar gelmişken diğer kıyıkentleri de gezmen keyifli olur. Aşağıda tavsiye ettiğim Bodensee şehirlerini bulabilirsin ve yazdıkça link ekleyeceğim.

  • Kostanz
  • Friedrichshafen
  • Bregenz
  • Lindau
  • Meersburg

Bodensee hakkında

Bodensee gölü (Kostanz da denebilir); Almanya, İsviçre ve Avusturya arasında bir göldür. Gölün 273 km uzunluğunda sahili vardır ve 536 km²’lik yüz ölçümü ile Macaristan’daki Balaton (594 km²) ve İsviçre’deki Cenevre gölünden (582 km²) sonra Orta Avrupa’nın üçüncü geniş gölüdür.

Gölün çevresinde, Almanya’daki Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletleri, Avusturya’daki Vorarlberg eyaleti ve İsviçre’deki Thurgau, St. Gallen ve Schaffhausen kantonları bulunuyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*