Ludwigsburg

Residenzschloss

Almanya’da barok bir kent

Bugün barok mimarisi ile ünlü bir şehire gidiyoruz. Ludwigsburg, Stuttgart’ın 12 km kuzeyinde kalıyor ve Baden Württemberg eyaletinin en büyük şehirlerinden birisi. Stuttgart çevresinde görmen gereken önemli bir şehir olan Ludwigsburg, sarayları ile ünlü bir Alman kenti.

Residenzschloss (Ludwigsburg Sarayı)

Yapımı 1704 ile 1733 yılları arasında tamamlanan ve Almanya’nın en büyük barok saraylarından biri olan Residenzschloss, Stuttgart’taki saraya alternatif olarak Eberhard Ludwig tarafından yaptırılmış. Bu sarayı gezerken aklıma İlber Ortaylı’nın ‘Bizim saraylarımız aslında çok mütevazı.’ sözü geldi.

Bu saray, mutlaka içini gezmen gereken bir saray. Evet, belki içinde bizim Topkapı Sarayı’nda olduğu gibi mücevherler veya eşyalar göremeyeceksin ancak içinde ilgi çekici detaylar mevcut. Ayrıca bu sarayı yaz aylarında ‘Straßenmusikfest (sokak müziği festivali)’ ve sonbaharda ‘Kürbisfest (balkabağı festivali)’ için ziyaret etmeni tavsiye ederim. İkisi de ayrı ayrı tavsiye edeceğim festivaller ve sarayın bahçesinin keyfini çıkarabileceğin atmosfere sahipler. Sokak müziği festivalinde farklı ülkelerden yaklaşık 20 müzik grubunu dinlemen ve tüm gününü çeşitli müzik tarzlarına doyarak geçirmen mümkün. Balkabağı festivali ise kabakla neler yapılabileceğini görebileceğin bir festival. Bu festivalde kabaktan evler ve değişik figürler, devasa kabaklar görmen ve kabak tatlısı, çorbası ve salatası, keki gibi lezzetleri tatman mümkün. 

Bu saray hakkında bir de çocuklu aileler için tavsiyem var tabi ki:) Almanca olarak ‘Marschengarten’ dediğimiz ve masallar diyarı olarak çevirebileceğim bir bahçesi ve ufak bir botanik bölümü var ki; ailece bütün gününüzü sıkılmadan burada geçirebilirsiniz.

Kürbisfest Ludwigsburg 2019

Seeschloss Monrepos

Fransızca ‘benim sakinliğim’ anlamına gelen Monrepos, gerçekten de sessizliğin tadına varılacak bir yer. Tabi hafta sonu güzel bir havada gitmezsen:) Yapımı 1760’lı yıllara kadar uzanan bu saray ve önünde uzanan Eglosheim gölü birbirine çok yakışan bir manzaraya sahip. Bu sarayın bahçesinde 1995 yılından itibaren her yaz klasik müzik ve opera eşliğinde havai fişek gösterisi düzenleniyor. Eğer yolun Temmuz ayında buraya düşerse takvimini ayarla derim. Emin ol buna değer…

Seeschloss Monrepos

Sinagog

Ludwigsburg merkezinde bulunan sinagog yeri, bu kentin görülmesi gereken taraflarından biri. Sinagog yeri diyorum, çünkü şu an sadece bulunduğu yer var. Bina 1884 yılında yapılmış ve 1938 yılının 10 kasımında, Nazi olayları sırasında yerle bir edilmiş.

Bugün anıt olarak, eskiden sinagogun bulunduğu yerde işaretlenmiş bir krokisi var. Ayrıca önünde bir de burada nasıl bir katliamın yaşandığını anlatan video kutusu bulabilirsin.

Ludwigsburg Sinagog Duvarları

Ludwigsburg şehir merkezi

Diğer tüm Avrupa kentleri gibi kare bir görünüme sahip olan kent meydanını aslında diğerlerinden ayıran ince bir özelliği var. Bu meydanın bir tarafında evangalist kilise ve tam da karşısında katolik kilise mevcut. Böylece dinler barışını sembolize eden bu meydan, ramazan aylarında iki kilisenin tam ortasında düzenlenen kalabalık iftarları ile de ünlü.

Ayrıca bu alanda kurulan noel pazarları da barok unsurlarla süslenerek keyifli bir atmosfere bürünüyor.

Stuttgart etrafında diğer gezilecek yerleri merak edersen, buraya bir link bırakıyorum…

1 Trackback / Pingback

  1. Stuttgart Gezilecek Yerler - Harbiben

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*