Luzern Gezilecek Yerler

Luzern

Bugün sana tarihi ve görmen gereken yerleri ile Luzern’den bahsedeceğim. Luzern, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehir. Ayrıca bu satırları taze taze Luzern’den yazıyorum😊

Kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de 1180 – 1200 yılları arasına denk geldiği düşünülüyor. Luzern ismine tarihte daha önce de rastlanıyor ve anlamı hakkında birden fazla dayanak var. Latince ‘lucerna’ yani ışık kelimesinden türemiş olması veya yine Latince ‘lucius’ yani turna balığı kelimesinden türemiş olması ve turna balığının çok olduğu yer anlamına geldiği yaygın görüşler arasında.

Bu fırsatla çok yapılan bir yanlış anlaşılmayı aydınlatalım. Bizim için önemi büyük olan Lozan Antlaşması, Luzern’de değil Lozan’da imzalanmış. Yabancı kaynaklardan yapılan çevirilerde, genelde hatalı bir çeviri yapılıyor ve Lozan ile Luzern karıştırılıyor. Her ikisinin de İsviçre’de bulunduğu doğru. Luzern, kuzeyde bir kanton iken Lozan, Waadt kantonunun başşehri.

Luzern’e kara yolu, deniz yolu ve tren ile ulaşmak mümkün. Ben Stuttgart’tan tabiki araçla gelmeyi tercih ettim. İki buçuk saatlik rahat ve aynı zamanda Zürih’ten de geçme fırsatı bulduğum bir yolculuk sonrası Luzern tren garında park etme olanağı buldum. Kara yolu ile gelecekler için park ücretleri gayet uygun. Bir de kara yolu ile İsviçre’ye girerken Vignette almayı unutmayın. İsviçre’de Vignette yıllık olarak satıldığı için eğer Aralık ayında alırsanız bir sonraki yıl yine almanız gerek. Ben de bu sebeple seyahatimi 2 Ocak’ta planladım😊 Böylece 2020 boyunca İsviçre yolları artık bize açılmış oldu😊

Luzern’de İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca gibi dillerde rahatlıkla anlaşabilirsiniz. Para birimi olarak İsviçre Frank’ı (CHF) kullanılıyor ancak Euro ile de rahatlıkla alışveriş yapabiliyorsunuz. Para üstünü de her iki para biriminde almanız mümkün.

Luzern gezilecek yerler listem

  • Kapell Köprüsü (Kapellbrücke)
  • Spreuerbrücke
  • Su Kulesi (Wasserturm)
  • Rigi Tepesi
  • Luzern Şehir Duvarları (Musegg Duvarı)
  • Pilatus Tepesi
  • Jesuit Kilisesi
  • İsviçre Ulaştırma Müzesi

Ben gezebildiğim yerlerin ayrıntılarını aşağıda yazıyorum. Umarım faydalı olur…

Kapell köprüsü (Kapellbrücke)

Şehrin sembollerinden olan bu köprü 1365 yılında yapılmış olmasıyla birlikte Avrupa’nın en eski köprüsü ünvanına sahip. Bunun yanı sıra 202 metrelik (giriş çatı ile birlikte 204 metre) uzunluğu ile de Bad Säckingen Köprüsü’nden sonra, Avrupa’nın ikinci uzun tahta köprüsü. Aslında bu köprü daha uzunmuş ancak 1835 yılında 75 metrelik bir kısmını nehrin sularına teslim etmiş. Bugün hala Reuss nehri üzerinden eski şehir ve yeni şehri birbirine bağlayarak görevini yerine getiriyor.

Köprünün bir ender özelliği de barındırdığı 111 adet üçgen zemine çizili tablo. Bu tablolar köprünün kirişlerine çızilmiş ve bize Luzern tarihi hakkında bilgiler sunuyor. Kapellbrücke ile birlikte hemen yakınında bulunan ve çok benzeri olan diğer iki köprü Hofbrücke ve Spreuerbrücke, kirişlerinde bulunan resimleri sebebiyle ender bulunma özelliğine sahipler. Bugün ne yazıkki Hofbrücke’den geriye sadece resimler kalmış. Ancak Spreuerbürcke (Kapell köprüsünün hemen yanındaki köprü) hala gezilebilir durumda.

Kapell Köprüsü

Su kulesi (Wasserturm)

Kapell köprüsünün ortasında bulunan ve köprüden daha önce inşaa edilmiş olan (yapım yılı 1300) bu sekizgen kule eski zamanlarda gözcü kulesi olarak kullanılmış. Bugün ise hediyelik eşyacılara ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Luzern Topçular Derneği’nin de toplanma lokali olarak kullanılmakta.

Su Kulesi

Aslan anıtı (Löwensdenkmal)

Luzern merkezine çok yakın bir yerde bulunan bu anıt, tarihi açıdan İsviçre için önemli bir yere sahip. Yazılı tarihe göre İsviçre, Fransız kralı Ludwig XVI. için koruma amaçlı yaklaşık 1000 asker görevlendirir. Fransız devrimi sırasında çıkan Tuilerienpalast baskınında bu askerlerin 760 tanesi ayaklanmacılar tarafından katledilmiş ve bu anıt da Luzern’de bu askerleri anmak amacıyla 1821 yılında açılmış. Ayrıca her yıl 1,4 milyon ziyaretçiye ev sahipliği ediyor.

Heykelin üstünde ise ‘HELVETIORUM FIDEI AC VIRTUTI‘ yani ‘İsviçreliler cesur ve güvenilirdir.’ ibaresi yazıyor.

Aslan Anıtı

Rigi Tepesi

Dağların Kraliçesi Rigi için bence ayrı bir yazı yazmak gerekirdi. Ben de öyle yaptım. Bu manzara görülmeye değer ve ayrıntıları bu linkte okuyabilirsin. Burası Luzern gezilecek yerler listesinin en başında olmayı hak ediyor bence:)

Otel Tavsiyem

Luzern’e otobüs ile çok yakın ve bir o kadar da bakir bir kıyıda bulunan otel, Kastanienbaum Seehotel’i şiddetle tavsiye ederim. Kahvaltısı ve yemekleri gayet leziz ancak manzarası kesinlikle ilk görüşte aşk…

Aşağıdaki fotoğrafı otel odamızdan çektim diyorum başka bir şey demiyorum:)

Kastanienbaum See Hotel Manzarası

1 Trackback / Pingback

  1. Ren Şelalesi (Rheinfall) - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*