Heidi’nin Köyü (Heididorf)

Heidi evi

Luzern gezimizi tamamladıktan sonra dönüş yolunda direksiyonu nereye kıralım diye düşünürken aklımıza Heidi’nin köyü Heididorf geldi. Luzern – Stuttgart arası yolumuzu bir buçuk saat uzatacak ancak sonuçta bir yer daha görmüş olacaktık. Hatta daha sonrasında Lichtenstein’a da uğrayarak bir günde dört ülke gezmiş olduk:)

İsviçre’nin Maienfeld beldesine bağlı bu köye, Luzern’den karayolu ile ulaşmamız yaklaşık bir buçuk saatimizi aldı. Yol boyunca yağmur ve sis olmasına rağmen muhteşem dağların ortasından keyifli bir yolculuk yaşadık. Köye vardığımızda park yeri hem ufak hem de iyi tarif edilmemiş. Bizim gibi herhangi bir yerde park ederseniz pek suratsız bir yaşlıya denk gelmeniz ve ufak bir tartışma yaşamanız kaçınılmaz:) Biz de suratsız bir yaşlı amcaya denk gelince, Heidi’nin dedesi Alpöhi’yi hatırlıyor ve bu bölgede yaşayanlardan uzak bir hayat sürmek istemesini anlıyoruz…

Park yerinden müze binasına 10 dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaşabiliyorsunuz ve burada bilet almanız gerek. Bu bilet ile Heidi’nin evine girebiliyor, Alp evini ziyaret edebiliyor ve müzeyi gezebiliyorsunuz.

Heididorf ve Heidi’nin Evi

Heidi ilk olarak Johanna Spyri (d:1827- ö:1901) isimli yazarın kitaplarında hayat bulmuş. Belki Heidi’yi daha iyi anlamak için bu kadının hayatına da bir göz atmak gerekir. Johanna Spyri, ilk zamanlarda, İsviçre’de yaşam hakkında yazmak isteyen ve ev işlerinden nefret eden bir kadın yazar. Hatta yazarlığı kocası tarafından pek de destek görmüyor.

Heidi’nin evi ve bütün köy çok gerçekçi ve hatta insana sanki Heidi çizgi filminin içindeymiş gibi bir his veriyor. Bu eve girince, eskiden insanların ne kadar da zor şartlar altında yaşadıklarını anlıyorsun. Evin içine girince, sanki Heidi ile Peter masada oturup ekmeklerini yemeyi bekliyorlar gibi bir hava var.

Heidi’nin evinden çıkıp 100 metre kadar daha yukarı çıkınca Heidi’nin yayla evine varıyorsun. Buranın da üst katında güzel efektlerle dört mevsim yaşatmışlar. Böylece hava şartlarının bu insanları nasıl zorladığı daha iyi anlaşılıyor.

Aklımda sürekli aynı soru, ‘acaba bu köy orijinal mi?’ Açıkçası sormak istedim ama sorabileceğim bir ortam bulamadım. Ben da daha sonra web sayfasından okumaya karar verdim ve sayfada yazdıklarına göre Heidi’nin bulucusu Johann Spyri, Bad Ragaz ve bu köyde kalmış. Kitabını yazarken de buralardan esinlendiğini düşünmüşler. Heididorf ise 1997 yılında dernek halini almış. İlk Heidi filmi, 1952 yılında siyah beyaz olarak çekilmiş. 1952 yılında çekilen filmi bulma ve bir göz atma fırsatım oldu. Net bir şekilde söyleyebilirim ki o filmdeki köy bu köy değil:)

Her ne kadar Heididorf, bir nevi ticaret merkezi gibi görünse de yolu buraya düşen arkadaşlara önereceğim bir yer. Bu arada burası müze olarak yılın hemen hemen her günü 10:00 ve 16:00 arası açık. (Ayrıntılı bilgi kendi Web sayfasında)

İsviçre’de gezdiğim diğer yerleri görmek istersen buraya bir link bırakıyorum…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*