Liechtenstein Ülkesi

Lichtenstein Kalesi

Avrupa’nın orta yerinde ufak bir ülke, Liechtenstein Ülkesi. Biz de Luzern’den dönerken önce Heididorf’a yani Heidi köyüne uğradık. Daha sonrasında biraz daha vaktimiz kaldığını fark edince, bir ülkeyi daha hızlı bir şekilde gezebileceğimizi fark ettik. Bu ülke Almanya’nın güneyine ve İsviçre’ye hatta Avusturya’ya epey yakın. Yaklaşık 40.000 nüfusu ve 160 kilometrekarelik alanı ile ufak fakat meclisi ve bağımsızlığı ile bir ülke. Avrupa’nın dördüncü küçük ülkesi olan Liechtenstein, navigasyon aletinde dahi ayrı bir ülke olarak sayılmakta. Ayrıca orada öğrendiğim üzere, olimpiyatlarda nüfus yoğunluğuna oranla dünyanın en başarılı ülkesi:) Hatta futbolseverler bilir, bir de futbol takımı, tabi ki Türk asıllı futbolcuları da var.

Liechtenstein’da ilk dikkatimi çeken ‘FL’ harfleri ile başlayan plakası oluyor. Bu harfler Fürstentum Liechtenstein isminin baş harflerini temsil ediyor ve böylece Fürstentum kelimesinden buranın bir prenslik olduğunu öğrenmiş oldum. Üstelik 25 milletvekilinden oluşan bir de parlamentosu mevcut. Parlamento binası ise başkenti Vaduz‘da bulunuyor.

Bu ufak ülke, aynı zamanda EU üyesi ancak oy hakkı bulunmuyor. Bunun yanısıra 2011 yılından itibaren Schengen ülkesi de olan Liechtenstein, kendine ait özel kurallara ve yasalara sahip. Garip gelen bir kural da oturum kısıtlaması. Burada nüfus kontrolü yapılıyor ve kontrollü olarak oturum izni verilmekte. Sanırım bunda demografik özelliği de büyük bir rol oynuyor.

Liechtenstein ülkesi, turizm ve kültür

Kış turizminin çok büyük yer kapladığı bu küçük ülkede hem tatil yapabileceğiniz hem de kayak yapabileceğiniz birçok tesis mevcut. Ülke milli sporu kış sporları desek yanılmış olmayız. Kış sporlarında kendini kanıtlamış bir ülke.

Ülkenin bir başka geçim kaynağı da şarap bağları. Nüfusuna oranla hatırı sayılır bir şarap üretimi yapıyor. Bunu biraz da ren nehrine borçlu.

Dikkatimi çeken bir unsur da bu nüfus için barındırdığı iki üniversite oldu. Eğitim sistemi Almanya ve İsviçre’den ufak farklılıklara sahip olsa da eğitim oranı yüksek.

Diğer az bilinen rotalarımı okumak istersen bu linki tıklayabilirsin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*