Arabaya Giren Fare

Arabaya Giren Fare

İlk şüphe sansar…

Son üç gecedir uykusuzluğumun sebebi, benim ufak ama pek istemediğim arkadaşım… Senden bahsediyorum arabaya giren fare … Seni ilk başta, sansar sandım ama meğer senmişsin küçük dostum…

Açık konuşayım arabaya girenin fare olduğunu netleştirince, gerçekten sevindim. Çünkü ilk şüphem sansar girmiş olabileceğiydi. İlk olarak, arabanın ön yolcu koltuğunun alt kısmında elyaf gibi beyaz tüyler gördüm. İlk şüphelim eşim oldu ve onun yere pamuk attığını düşündüm, zira uzun bir yoldan gelmiştik. Bir akşam konuşurken yere pamuk atanın o olmadığını söyledi. Peki kim attı bu pamukları? Ben de soluğu arabada aldım çünkü bu şüphe ile uyuyamazdım. Gece gece arabayı kontrole gittim ve koltuğun altında yeni pamukları görünce arabaya birşeyin girdiği netleşti. Peki ama ne girdi olum arabaya?

Hemen hızlı bir Youtube ve Google araştırması ve ilk şüphelim, sansar oldu. Çünkü yaşadığım yerde gerçekten de yaygınmış ve hatta araba sigortalarında bile sansar (Almanca: Mardertier) sigortası opsiyonlu olabiliyormuş. Ertesi gün ofiste sorduğumda başka arkadaşların da başına gelen olağan bir durum olduğunu öğrendim ve hemen bir sansar savıcı aldım. Birçok farklı sansar savıcı var. Sprey olarak satılan kokular var ki bu kokuların faydalı olmadığını, tecrübe eden arkadaşlardan da öğrendim. Bir de elektrikli sansar savıcılar var. Bunlardan bazılarını aküye bağlaman gerek ve biraz zahmetli. Ben tercihimi pille çalışan mobil aletten yana kullandım. Arabanın motoruna bağlamanı tavsiye ederim ayrıca etki alanının 40 metrekare olması iyi olur. Kimisinin çıkardığı sesleri biz insanlar da duyabiliyoruz o sebeple kulağının dibine çok tutma derim…

Sansar Savar

Arabaya girenin fare olduğunu nasıl anlarım?

Tabi sansar savan bu aleti takınca tüm kabusun bittiğini sandım. Yanıldım… Ertesi gün yine bizim elyaflar yerde beni bekliyordu. Artık dipköşe arama zamanı gelmişti. Ben de öyle yaptım ve torpido gözünde yakaladığım fare dışkısı, olayı tüm netliğine kavuşturdu. Arabada sansar kadar yırtıcı olmasa da bana ve arabaya zarar verebilecek bir fare besliyormuşuz. Dolayısıyla benim sansar savar boşa bipliyordu:) Yine de kalsın istedim belki de gelecek bir sansar saldırısına karşı etkili olacak:)

Aklında bulunsun, eğer arabada bir defada büyük bir hasar oluştuysa ve genelde kablolar yendiyse hatta bunun yanında dışkı az miktar ve büyükse arabada sansar gibi daha büyük çaplı hayvanlar var demektir. Ama eğer, arabanın içlerine kadar dışkı izleri ve ufak kağıt, elyaf ve kumaş parçaları buluyorsan daha çok fare veya o boyutta bir haşereye sahipsin demektir.

Farenin İzleri

Fare her yere girebilir mi?

Kemiklerinin esnek olması sebebiyle fareler her yere girebiliyor. Hatta çocukken duyduğum bir laftı ‘fare burnunun girdiği her yere girer.’ Bu sebeple de çıkarması zor çünkü hayvanı görmek zor. Sen bagaja bakarken o torpidoda olabilir ve sen çaresizce etrafa bakınıyor olabilirsin.

Fareyi gözle görmen zor olsa da dışkısını ve ayak izlerini her yerde görmen mümkün. Bu sebeple farenin izlerini takip ederek gezdiği yerleri bulman kolay.

Arabaya giren fare nasıl çıkar?

Bunun çeşitli yolları var. Bazı yöntemlerin sonucunda fare zarar görebilir ve bence mümkün olduğunca bu yöntemi sona bırakmak gerekir. Ayrıca fare zehiri kullanırsan, farenin arabanın içinde nerede öleceğini bilmeyeceksin. Sonra da arabanda kaynağını bulamadığın leş kokularına sahip olabilirsin. Ben de küçük dostumuzu öldürmeden çıkarmaya karar verdim. İlk olarak onun zayıf noktalarını çıkardım. Dostumuz çok maharetli olsa da karnının yumuşak tarafları var. Örneğin fareler sesten ve ışıktan korkarlar. Ayrıca arabana ve eve girmesi tamamen sıcaktan dolayı ve soğuk havayı pek sevmiyorlar. Ben de ilk akşam, arabanın etrafında düzenli olarak ses yapmaya başladım. Ses yaptıkça hareketlendiğini duyabiliyordum. Ertesi gün pilli ufak led ışıklardan ve birkaç tane de fareyi öldürmeden içeride kalmasını sağlayan kapanlardan aldım. Bu kapanları farenin pisliğinin yoğun olduğu yerlere koydum ve ışıkları da motora bagaja ve arabanın içine yerleştirdim. Sanki işe yaradı. Fare ışık olan yerlere gelmemişti. Mesela artık bagajda dışkı bulmuyor ve motorun üstünde ayak izlerini görmüyordum. Emin olmak için birkaç gece daha üstüste arabaya gidip ses ve ışık yapmam gerekti.

Bunun yanısıra bir başka yol olarak yapıştırıcı bant deneyebilirsin ama yapıştırıcının yayılması ve arabaya zarar verebileceği konusunda soru işaretlerim olduğundan ben pek yanaşmadım.

Eğer bütün bunlar işe yaramıyorsa, belki de son çare olarak fare zehrini düşünmelisin ama dediğim gibi farenin öleceği noktayı bilmeme riski var.

Ayrıca ev ve arabalar için de fare savarlar var ama ben pille çalışanını bulamadım. Arabanın aküsüne bağlamayı ise pek pratik bulmadım. Bir de sirke ve kokularla vakit kaybetme ve fareyi hafife alma:)

Araba kullanırken fare kadar rahatsız olduğum şeyler de var ve bunları da linkteki yazımdan okuyabilirsin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*