Almanya’da Yaşayan Babalara Aktivite Önerileri

Baba Oluyorum

Uzun zamandır babalara yönelik yazmadığımı fark ettim. Bugün Almanya’da yaşayan babalara aktivite önerileri yapmak istiyorum. İtiraf etmem gerekirse, bu konuda belki de ortalama bilgiler paylaşacağım. Bu sebeple eğer senin de eklemek istediğin bir aktivite olursa ve yorumlarda bahsedersen çok sevinirim.

Baştan söylemem gerekir ki, kapalı oyun alanlarına pek sıcak bakmadığımdan bu yazımda onlara yer vermedim:)

Çiftlik turları

Özellikle yağmursuz geçen bahar günlerinde önerdiğim bir aktivite. Çoğu çiftlikte kahvaltı yapmak gibi bir imkan da var. Ayrıca çocuklar için hayvanları tanımak ve doğa ile temiz havada vakit geçirmek adına çok keyifli bir aktivite.

Bisiklet veya akülü araba gibi imkanlar da mümkünse, çok keyifli bir gün seni bekliyor demektir. Hazır gitmişken, bio yumurta ve süt gibi mutfak ihtiyacını da karşılayabilirsin.

Hatta ailece uygun ücrete konaklamalı çiftlikler de bulmak mümkün. Bu çiftliklerde süt sağma, koyun gütme gibi aktivitelerle de hafta sonunu renklendirebilirsin.

Murmelbaum veya Misket Yuvarlama Ormanları

En sevdiğim aktivitelerden birisi. Bir orman düşün ve orman boyu 3 kilometre boyunca uzanan, ahşaptan yapılmış misket yolları. Her istasyonda yaratıcı şekilde dizayn edilmiş. Mesela misket yuvarlanırken müzik yaparak senden şarkıyı tahmin etmen isteniyor. Veya çocuklara çeşitli bilmeceler sorulunan başka istasyonlar.

Benim en sevdiğim aktivitelerden birisi oldu açıkçası bu ormanlar. Tavsiye ettiğim yerin ismi, Waldkugelbahn Weg – Schwäbisch Gmünd.

Göl kenarları

Malum yapay veya doğal göller ve nehirler Almanya’nın doğal kaynaklarından. Bu göllerin etrafında gezintiye çıkıp, gölde maket gemi yüzdürebilirsin veya ‘Quadcycle‘ denilen 4 kişilik bisikletlerden kiralayabilirsin.

Stuttgart etrafında yaşayan arkadaşlara Max-Eyth-See tavsiyemdir.

Quadcycle Altmühlsee

Klettergarten

İşte bu büyük çocukları olanlar ve benim gibi büyümeyen çocuklar için gayet keyif veren bir öneri. Eğer sen de benim gibi tırmanmayı seviyorsan, her seviyede parkur ile birlikte sportif bir gün seni bekliyor.

Bazı tırmanma parkları, roller coaster ile çıkabileceğin tepelerde olabiliyor. Bu parkurlar hem gidiş hem de dönüş yolunda da keyifli zaman geçirmeni sağlayabilir.

Kayak merkezleri

Ocak Şubat aylarında, havanın da izin verdiği ölçüde etraftaki kızak lokasyonlarını bir arat derim. Stuttgart çevresi için, Holzelfingen Heutal veya Sonnenbühl gibi iki yeri öneririm. Ulaşması kolay ve genelde kar bulmak mümkün. Ayrıca gitmeden canlı kamera sistemi ile de kaç cm kar olduğunu görebilirsin:)

Vahşi parklar

Bazı parklarda geyikler, kuzular ve bunun gibi diğer hayvanların serbest gezdiği alanlar bulmak mümkün. Benim sık sık gittiğim yer Tripsdrill Wildpark olarak geçiyor. Burada geyiklere yem vermek veya kartalların beslenmelerini serbest olarak izlemek mümkün. Tavsiye ederim.

Lunaparklar

Pek tabi ki çocukluğumuzun eğlencesi aynı zamanda çocuklarımızın da eğlencesi oluyor. Almanya’da çokça bulabileceğin lunaparklar da her yaşa hitap eden oyuncakları ile Almanya’da yaşayan babalara aktivite önerileri arasında yerini almalı.

Termal yüzme havuzları

Bir güzel ve sağlıklı aktivite de tabi ki yüzme havuzu veya termal havuzlar. Bazı havuzların çocuk oyun alanları veya kaydırakları mevcut ve bunları tercih etmeni öneririm. Ayrıca bazı havuzlarda haftanın belirli günleri çocukların girmesi yasak. Bilet alırken bu günleri de dikkate almalısın.

Kapalı alanları sevmediğimi belirtmiştim. Ancak ille de kapalı olsun, kışın soğuk dersen; kapalı oyun alanları, bilim kültür merkezleri (Experimenta / Heilbronn tavsiyemdir) veya kütüphane de güzel alternatifler olabilir.

Babalıkla ilgili diğer yazılarıma da göz atmak istersen, bu linke göz atabilirsin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*