Kehrwoche Ne Demek

Kehrwoche Tabelası

Sabah kapıdaki tabela…

Sana karşı yine samimi olucam. Bugün yazacağım konuya bir türlü karar verememiştim. Ancak Kehrwoche tabelasını bizim kapıda görünce, kafamda bir ampul yandı:) Böylece, Kehrwoche ne demek şeklinde bir başlık atıp, Stuttgart civarına benim gibi sonradan gelen arkadaşlara yardımım dokunsun dedim.

Bu tarafa hiç gelmediysen ve Kehrwoche ne demek kardeşim dersen, hemen açıklayalım. Bu kelime, süpürmek anlamındaki ‘Kehren’ ve hafta anlamındaki ‘Woche’ diye iki almanca kelimeden oluşan, temizlik haftası olarak tercüme edebileceğimiz bir kavram aslında. Turist olarak geliyorsan rahatla ve vaktinin tadını çıkar. Oteli sana temizletmezler rahat ol:)

Kehrwoche’nin tarihi

Kehrwoche, Almanya’nın Baden Württemberg eyaletine özgü bir gelenek. Dolayısıyla, bu bölgede yoğun yaşayan bir halk olan, Schwab’ların (Şıvab:)) bir geleneği olarak biliniyor. Öyleki Stuttgart’a, Almanya’nın başka kentlerinden taşınan Almanlar’ın bile alışmakta zorlandığı bir kavram. 

Sana anlatmak için biraz da araştırmak istedim. Meğer bizim bu Kehrwoche’nin tarihi çok eski yıllara dayanıyormuş. 1492 yılında Stuttgart’ın yöneticisi (kadı gibi biri olsa gerek) herkesin kapısındaki pisliği temizlemesini emretmiş. Bu kararda, eskiden burada yaşayanların, her türlü pisliği camdan atması da etkili olmuş olmalı. O günden bugüne kadar her bina haftada bir olmak kaydıyla temizlikle zorunlu tutulmuş. Her ne kadar bazı apartmanların temizlikçi firmalarla anlaşması olsa da Stuttgart etrafında birçok bölgede hala Kehrwoche uygulaması var. Tam da bu yüzden, bugünlerde bu kararı veren o adamın kulağı kesin çınlıyordur:)

Küçük Kehrwoche ve büyük Kehrwoche

Çok da matah bir şeymiş gibi küçüğünü ve büyüğünü çıkarmışlar. Eğer kapında küçük Kehrwoche tabelası varsa, dış kapının önünü ve alt kata kadar olan merdivenleri temizlersin. Bu durumda şanslı günündesin. Yok büyüğü gelmişse, yandın… Apartmanın çamaşırhanesini, önündeki yaprakları, kalorifer dairesini ve tüm ıvırını zıvırını temizlemen gerek. Ayrıca sana karlı bir kış günü denk geldiyse, Allah kolaylık versin. Giy montunu küre karları:) Tabi apartmanda kaç kişi varsa o kadar hafta sonra bu temizliği tekrar yapacaksın, unutma:)

Kehrwoche Makinası

Kehrwoche zorunlu mu?

Bak abartmıyorum baştan söyleyeyim. Bu Kehrwoche için mahkemelere düşenler var. Olay neredeyse polislik kıvama bile gelebilir. Ve aslında bazı durumlarda, yasal bir bağlayıcılık da söz konusu olabilir. Örneğin, evsahibin sözleşmeye ‘Kehrwoche yapılmalıdır.’ derse yandın diyelim:) Fakat Almanya’da yaşıyorsan ev bulmadan önce bir avukat bulman gerek. İşte bu konuları da avukatına danışabilirsin:) Yani bazı durumlarda bağlayıcı olmayabilir ve bu durumları en iyi şekilde avukatından öğren derim. 

Kehrwoche Aletleri

Yazarın notu:

Bana ne Kehrwoche’den, ben gezmeze gelicem dersen buradan Stuttgart’taki gezilecek yerlere ulaşabilirsin.

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Almanya'da Komşuluk - Harbiben
  2. Almanya'da Ev Kiralamak - Harbiben
  3. Almanya'da Ev Almak - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*