Almanya’da KiTa Bulmak

Almanya’da Kita Bulmak

Bugünkü yazımda, benim de bir türlü çözüm bulamadığım bir durumdan bahsetmek istiyorum. Son zamanlarda bu olay için o kadar çok mesai harcadım ki, hala bir sonuç alamamak beni resmen üzüyor. Resmen test ettim ve onayladım, Almanya’da kita bulmak, altın çıkarmaktan daha zor.

Türkiye’den biraz farklı olarak, Almanya’da çocuklar biraz daha erken yaşlarda ve hatta 10 aylık oldukları andan itibaren kreşlere yazılabiliyor. Ancak uygun bir kita bulmak gerçek bir hayat sınavı. Hatta Türkiye’nin aksine kreşi sen seçmiyorsun ancak resmen onlar seni seçiyor.

Kita bulmak için önemli etkenler

Her şehirde farklı bir form kullanılsa da kitada yer bulmak için başvuran velilerin değerlendirildiği noktalar genel olarak aynı. Öncelikle anne ve babanın her ikisi de çalışıyorsa şanslı guruba giriyorsunuz demektir. Bu durumda, belediyenin internet sitesinden indireceğin formla beraber çalışma kağıtlarını ilgili yere veya kişiye göndermen ve beklemen gerek. Tabi bu bekleyiş, uzun bir bekleyiş olacağından ara sıra email atarak veya arayarak kendini hatırlatman gerek.

Diyelim ki, sadece baba çalışıyor ve anne henüz bir işe girmemiş. Peki bu anaların babaların günahı ne mi diyorsun?

Bu durumda yapılabilecek bir şeyler olabilir. Eğer anne işe girmemiş fakat bir kursa gidiyorsa ve özellikle Almanya’ya yeni gelen ailelerde mesela Almanca kursuna gidiyorsa, çalışıyormuş gibi değerlendiriliyor. Bu ipucundan yola çıkarak, Almanya’da kita bulmak için puanınızı arttırmak istiyorsanız, çalışmayan ebeveyne Almanca kursu bulmanız yerinde olur.

Erken dönem kitası

Çocuğun ilk yaşına girmesinden itibaren 3 yaşına gelene kadar gidebileceği kreşlerdir. Gidebileceği diyorum çünkü olay yer bulma kabiliyetine kalmış:) İstersen bir düşünelim anne ve baba çalışıyor ve annelik izni de bitmiş. Üstelik gurbettesin ve evladını emanet edeceğin kimse yok. Yani ananeler babaanneler memlekette yaşıyorlar. Bu durumda mecburen, çocuk bir yaşına girip emeklemeye başlamasından itibaren bir kreş ihtiyacın olacak.

Buraya kadar her şey güzel. Ancak aramayla bile bulunan bir şey değil. Biz mesela, eşim daha hamile iken erken dönem kreş aramaya başlamıştık ve neticede çok zor bir şekilde ve tamamen şansımız yaver gittiğinden bulabildik.

Kitaya alıştırma dönemi

Kitaya alıştırma dönemi zorlu bir dönem olsa da yaklaşık altı hafta sonra geride kalacak bir süreç. Anne veya baba arasından yapılacak bir seçim sonrasında, şanslı olan ebeveyn bir müddet kreşe gitmek durumunda kalacak tabi ki:)

Alıştırma dönemi boyunca ilk olarak çocuğunu 10 dakika gibi kısa bir süre öğretmenlere bırakıyorsun. Hatta eğer ağlarsa hemen alabilirsin de. Bu süre daha sonra kreş öğretmenleri denetiminde uzatılıyor. Neticede bir de bakmışsın çocuğun paşa paşa kreşe gidiyor ve sana el sallıyor.

Tabi ki, her kita/kreş farklı bir yönteme sahip olabilir.

Üç yaş sonrası kitalar

Çocuk 3 yaşına geldiği günden itibaren, devlet evin yakınlarında bir kita bulmak zorunda. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Biz de hala bu konuda çabalıyoruz.

İlk iş olarak, bulunduğun belediyenin internet sayfasından kitalardan sorumlu bir kişi var mı bulman gerek. Bu kişi ile telefonla veya email ile kontakt kurarak gerekli evrakları ve formları doldurman ilk adım için yerinde olacaktır. Ancak yüksek ihtimal ilk girişim başarısız…

Devlet kitaları haricinde katolik veya evangelist kiliselerine ait kitalar da var ve bu kitalara direk başvurabiliyorsun. Ancak bizim gelebildiğimiz noktada hala da başarılı olmuş değiliz.

Son çare olarak belediye başkanına yazmayı düşünüyoruz ve eğer netice olumlu olursa bu yazıyı tabi ki güncelleyeceğim.

Dipnot: Sence de şu ana kadar ilk çıkan kreşe atlayacakmış gibi bir izlenim bırakmadık mı? Ancak durum gerçekten böyle. Almanya’daki muhteşem kita sistemi sayesinde, bulduğun kreşin uygunluğunu, yeterliliğini değerlendirmeden kabul etmek durumunda kalıyorsun.

Almaya hakkında yazdığım diğer yazılarım için buraya bir link bırakıyorum.

2 Comments

  1. Merhabalar.
    Biz de birkaç yıl önce Almanya’ya taşındık. Malum arama motorunda kita problemini araştırırken yazınıza denk geldim. İnanılmaz bir durum 2,5 senedir bekleme listesindeyiz, yavrucağımız kreşe gidecek diye bekliyoruz. Siz problemi çözdünüz mü? Tavsiyeleriniz var mıdır?
    Sevgiler.

    • Mine Hanim Merhabalar,
      Evet biz ilgili KiTa merkezini arayip artik durumu avukata vermeyi düsündügümüzü ilettik. Daha sonrasinda bir kac gün icinde sans eseri bir yer bulabildik…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*