Skocjan Mağarası

Skocjan Mağarası

Dünyadaki en önemli mağaralardan bir olan Skocjan Mağarası, Slovenya’nın güneybatısında yer alıyor ve ortaya çıkış tarihi milattan önce 2. yüzyıla kadar uzanıyor. Ayrıca 1986 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alındığında Yugoslavya’ya bağlıymış. Sonrasında Slovenya’nın birlikten ayrılması ile, bu mağara Slovenya sınırlarına girmiş.

Biz bu mağaraya, Ljubljana’dan Rovinj’e giderken, yol üstü uğradık ve şansımıza iki saatlik bir tur yakaladık. Ljubljana’dan yaklaşık bir buçuk saatlik bir karayolu mesafesine sahip ve rahat bir yolculuk neticesinde ulaşabileceğin bir lokasyon.

Gelelim mağara hakkındaki izlenimlerime. Daha önce birkaç kez mağara gezmiş biri olarak, en çok etkilendiğim mağara burası oldu diyebilirim. Derinliği ve dağ, yeraltı gölleri ve altından akan Reka ile tam bir bütünlük oluşturmuş. Bari’de gezdiğim, Castellana Grotte‘ye göre daha derin ve insanı içine çeken bir atmosfere sahip. Gayet heybetli bir mağara. Aşağıdaki fotoğrafta bulunan köprüden de anlaşıldığı üzere, yüksek bir mağara.

Mağara içinde bir köprü

Mağaranın özellikleri

Tarihi aslında çok eski olmasına rağmen turizme açıldığı zaman, tam olarak bilinmiyor ancak 1819 yılı olarak kabul ediliyor. Yeraltında kanal boyu 3,5 kilometrelik bir yürüme turu yapılıyor ancak mağaranın bilinen uzunluğu yaklaşık 7 kilometre ve 10 ila 60 metre arasında değişen genişliğe sahip. Aynı zamanda yerin yaklaşık 140 metre kadar aşağısına iniyor. Dolayısıyla mağarada sıcaklık, yaz aylarında dahi 12 dereceye düşebiliyor. Yani yanına ayakkabı ve kalın giysiler almayı unutma:) Ayrıca mağaradan çıkış sonrasında, yaklaşık bir 100 metre merdiven tırmanmak durumundasın. Dolayısıyla mümkünse rahat bir ayakkabı al ve güneşin tepede olmadığı bir vakit seç. Unutmadan söyleyeyim, gezi boyunca yaklaşık 800 basamak aşındırman gerekecek.

Mağaranın altından ise Reka (aynı zamanda nehir demekmiş) denilen bir nehir akıyor. Bu sebeple UNESCO tarafından da tescilli bir doğal ekosisteme sahip ve aynı zamanda bilinen en uzun yeraltı kanyonlarından biri olma ünvanını elinde tutuyor. Her yıl yaklaşık 100.000 turistin uğradığı Skocjan Mağarası, düzenli yapılan turlarla gezilmesi gereken bir doğa harikası.

Skocjan Mağarası Haritası

Diğer az bilinen rotalarıma bakmak istersen, bu linki tıklaman yeterli.

1 Trackback / Pingback

  1. Ljubljana Gezilecek Yerler - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*