Ljubljana Gezilecek Yerler

Ljubljana

Slovenya’nın başkenti Ljubljana, gezilecek yerler konusunda uzun bir listeye sahip değil. Ancak bu kentin etrafında Bled Gölü veya Skocjan Mağarası gibi başka yerde göremeyeceğin doğal harikalar var. Biz de bu sebeple, Ljubljana’da konaklamayı ve hem başkenti gezmeyi hem de etrafındaki doğal güzellikleri görmeyi tercih ettik.

Ljubljana Kalesi

Ljubljana kalesi, kente hakim bir tepeye kurulmuş ve 11. yüzyılda inşa edilmiş. Günümüzdeki şekli ise aslında 15. yüzyıldan kalma. Kaleye ister yürüme ister de füniküler ile çıkabilirsiniz. Yürüme yolu epey zorlayıcı. Ancak bizim yaptığımız gibi, bebek arabasıyla yürüme çıkıp, füniküler ile inmeyin. Tam tersini yapmak daha mantıklı.

Kaleye çıktığında gezebileceğiniz bir müze, çıkabileceğiniz bir kule ve bir de oturabileceğiniz bir restoran seni bekliyor olacak. Bu restoran aynı zamanda çok şık bir jazbar.

Kuleye çıkmanızı tavsiye ederim. kenti yukarıdan izlemek güzel oluyor.

Ljubljana Kalesi

Preseren Meydanı

Slovenya’nın milli şairi France Preseren’in de heykelinin bulunduğu bu alan aynı zamanda buranın merkez meydanı. Bu meydandan aşağı doğru indiğinde lezzetli restoranlar ve zevkli kafeler ile karşılaşacaksın. Burada vakit geçirmeni tavsiye ederim.

Dragon Bridge

Yapım yılı 1901 yılına dayanan bu köprü, Ljubljana’nın simgelerinden olmuş durumda. Sağdan baktığında bir köprüyü andıran bu yapı, soldan baktığında da bir köprüyü andırıyor. Ancak bu köprünün alametifarikası mimari tekniğinde saklı. Bu sebeple de teknik bir anıt halini almış. Köprü ‘Melan Sistemi’ ile yapılmış yani destek kolonları yerine başka bir sistem söz konusu. (Da Vinci Köprüsünde olduğu gibi) Yapıldığı zaman, Avrupa’daki 3. büyük kemere sahipmiş ama sanırım artık bu anlamda listede değil.

Bir rivayete göre, köprüden bir kadın geçtiğinde dragonların kuyruğu oynuyormuş. Sanırım bu rivayeti de pazarlama amacıyla birileri uydurdu:)

Dragon Bridge

House of İllusions

Eğer turunuzda çocuklu isen ve eşine caddelerde gezmesi veya alışveriş yapması için fırsat yaratmak istersen, House of Illusions gayet yerinde bir karar olur. Triple Bridge’in hemen yukarısında bulunan bu eğlence alanını, Ljubljana gezilecek yerler listelerinden birinde görmüştüm. Aslında tarihi bir yer olmasa da çocuklu ailelere tavsiye ederim.

Ljubljana’ya gelmişken

Öncelikle Ljubljana’ya gelmişken Bled Gölü’nü ve Skocjan Mağarası’nı görmeden dönmemelisin. Bunun yanısıra, kafelerinde oturmanı ve yemeklerini tatmanı öneririm. Biz sokaklarını ve kentin dokusunu çok beğendik. Ayrıca insanları da gayet kibar ve yardımsever. Bir de daha önce de duymuştum ve onaylıyorum ki; herkes İngilizce konuşuyor.

1 Trackback / Pingback

  1. Türkiye Haritasını Google'a Çizmek - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*