Pula Gezilecek Yerler

Pula

Hırvatistan’ın İstirya yarımadasında bulunan bu ufak kentin tarihi 3000 yıl öncesine kadar gidiyor. Üstelik Roma İmparatorluğu zamanında bölgenin başkenti olarak da değerlendirilmiş bir kent. Pula, gezilecek yerler açısından da Arena veya Augustus Tapınağı gibi önemli eserlere ev sahipliği yapıyor.

Eğer Pula’ya geleceksen, Hırvatistan hakkında da bilmen gereken birkaç şey var. Örneğin Hırvatistan’da Euro kullanılmıyor. Hırvatistan Kunası (HRK) alman gerekir. Döviz bürolarını pek tavsiye etmiyorum. Özellikle Almanya’dan gelecek arkadaşlar için DKB kartlarından para çekmek gibi opsiyonlar daha karlı olmalı. Yine de araştırmak gerek. 1 Euro yaklaşık 7,5 HRK yapıyor (2020 verileri) Ayrıca HRK edinme işinde strese girmene gerek yok çünkü otobanlarda dahi kredi kartı geçiyor. Ben zor durumda kalınca 3-4 Euro tutan alışverişi bir kredi kartı ile ödeyebildim. Vignetteye gerek yok, otoban parası ödeniyor ve kart ile ödemek mümkün.

Pula’da geçirdiğimiz kısıtlı vakitte görebileceğimiz kadar yer görmeye çalıştık. Fakat bu yazıyı yazarken öğrendim ki, gidemediğim birkaç yer daha kalmış(Bu arada, evet Pula gezimden önce çok araştırma yapmadım) Örneğin bir dahaki sefer, Sandalja Mağarası’nı görmek için geleceğim. Bu mağarada homo erectusun 1 milyon yıl öncesine ait kemikleri bulunmuş. Veya Brijuni takım adalarını göremedim ancak ikinci gelişimde bu yazıyı tamamlayacağım:)

Pula Arena

Yeryüzünün Roma Dönemi’nden ayakta kalan altıncı büyük amfitiyatrosu olan Pulska Arena, milattan önce 27 yılına kadar uzanan bir tarihe sahip. UNESCO dünya mirasları listesine girmemiş olması şaşırtıcı. Uzun tarihi boyunca pek çok defa yıkımın eşiğinden dönen bu tiyatro, Venedik taşlarıyla yapılmış. Ayrıca Malta Şövalyeleri tarafından da kullanılan bu yapının, 1583 yılında Venedik Senatosu tarafından yıkılması planlanmış. Bu plana göre Arena yıkılıp aynı taşlarla Venedik’te yeniden kurulacakmış. Tabi ki bu plan bir şekilde gerçekleşmemiş. Son olarak 1709 yılında buradan taş alınıp, Pula Katedrali için kullanılmış.

Arena

Augustus Tapınağı

Augustus zamanında (MÖ 27 ve MS 14) yılları arasında yapıldığı bilinen bu tapınak, Pula’nın merkezinde bulunuyor. Bu tapınak tanrıça Roma ve komutan Augustus adına yapılmış. Ne yazık ki, ikinci dünya savaşı sırasında ağır hasar almış ve 1945-1947 yılları arasında İtalyan mimarlar tarafından yeniden onarılmış. Adak taşı ise hala orijinalliğini koruyor.

Augustu Tapınağı

Sergierbogen

Sergi’nin Kemeri olarak da dilimize çevirebileceğimiz bu yapının tarihi milattan önce 27 yılına dayanıyor. Sergi ailesi tarafından bu aileye mensup üç kardeş adına yaptırılan bu kemer, şehire giriş kapısı olarak da kullanılmış. Bugün de bu kemerden geçip ana caddeye çıkılıyor.

Sergierbogen

Forum Meydanı

Kent meydanı olarak kullanılan bu meydan, aynı zamanda birçok tarihi yapıya da ev sahipliği ediyor. Augustus Tapınağı da hemen bu alanda.

Bu meydanda oturabileceğin ve yeme içme ihtiyacını karşılayabileceğin birçok güzel kafe ve restoran mevcut.

Ayrıca yine bu aşandan limana çıkabilirsin. Kentin merkez park yerine de oldukça yakın.

Forum Meydanı

Pula Katedrali

Pula Katedrali (Cathedral of the Assumption of the Blessed Virgin Mary) de yine Pula’nın eski Roma kalıntılarında biri aslında. İlk önce burada Jüpiter adına yapılmış bir tapınak olduğu düşünülüyor. Daha sonra birçok değişikliğe uğrayarak günümüzdeki halini alan yapı mozaik ve fresklerle zengin.

Pula Katedrali

Bu tarihi anıtların yanısıra, Herkül Kapısı ve İkizkapı da yine görmeni tavsiye ettiğim ve merkeze çok yakın olan yapılar. Bir de tabi Zerostrasse yani eski zindan.

Pula gezilecek yerler hakkında yazacaklarım bu seferlik eksik olsa da umarım keyif almışsındır. Gezdiğim diğer lokasyonları da okumak istersen bu linke tıklaman yeterli.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Rovinj Sahilleri - HARBİBEN
  2. Göç Etmek - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*