Rovinj Sahilleri

Rovinj

Rovinj, sahilleri ve eski şehri ile ünlü bir İstirya kasabası. Biz Rovinj’e çok yakın arkadaşlarımız Ergin ve Ayşegül ile (ve tabi toplam 3 tıfıl) 5-6 günlük bir yaz tatili için geldik. Rovinj merkeze yakın ve karşıdan kaleyi gören koylardan birinde bulunan bir ev kiraladık.

Her şeyden önce Rovinj, gayet güzel bir tatil beldesi. Denizi temiz ve birçok sahil olanağı sunuyor. En çok hoşuma giden yanı ise, sahillerin işletmeler tarafından kapatılıp, para ile kiralanmaması oldu. Yani neredeyse boş bulduğun yere havlunu atabiliyorsun.

Eğer istersen şemsiye ve şezlong kiralayabilirsin. Ücret ise 10 Euro civarı uygun bir ücret. Tuvaletler ve duşlar herkese açık. Soyunma kabinleri de hem temiz hem de parasız.

Sahillerde yeteri kadar kafe ve restoran var. Ben normalde restoran önermiyorum ancak Blu ve Amarin Restoran kesinlikle gidilmesi gereken iki işletme. Özellikle son akşam Blu’da yediğimiz yemek, hem deniz manzarası ve yemeklerin sunumu ile gözümüzü hem de damağımızı tatlandırdı.

Rovinj sahillerine yönelik bir diğer husus da kumsallar. Kumlu bir sahil bulmak neredeyse imkansız. Buraya biraz uzak ancak kumlu olan Medulin sahili varmış ama oraya da biz gitmedik. Ancak deniz ayakkabısı varsa, taşlı sahiller de hiç sorunsuz kullanılabiliyor. Zaten bu sebeple de kum sahile ihtiyaç duymadık.

Rovinj’de bir akşamüstü

Rovinj, sahilleri kadar merkez yarımadası ile de ünlü bir kasaba. Burada güneş gerçekten çok güzel batıyor. Biz de Ergin ve Ayşegül ile birlikte arabalarımızı girişteki park yerine park ettikten sonra manzara resimleri ile oyalandık. Çünkü gerçekten insan kendini izlemekten alıkoyamıyor.

Bu arada girişteki Mala Valdibora park yerini öneririm. Sıra olsa bile bekle çünkü park yeri büyük ve daha ileride park yeri bulman zor olabilir.

Sonrasında kasabanın içlerine doğru yürüdükçe enfes deniz ve güneş manzaraları bizi karşıladı. Ayrıca denize sıfır harika restoran ve kafeler hatta dondurmacılar gördük.

Rovinj’de dikkatimizi çeken başka bir şey de Arnavut ve Makedon garsonlar oldu. Ya bize çok denk geldi ya da gerçekten sayıları fazla ve Türk olduğumuzu anlar anlamaz bizimle Türkçe konuştular.

Bir kez de bu sayfa aracılığıyla, doğru insanlarla tatile çıkmanın ne kadar rahat ve eğlenceli olduğunu tecrübe etmemize sebep olan Ergin ve Ayşegül’e teşekkürler. Seneye devamı gelmesi dileklerimle:)

Rovinj

Ayrıca buraya kadar gelmişken Pula da görmen gereken bir kent. Pula hakkındaki yazımı da bu linkten okuyabilirsin.

1 Trackback / Pingback

  1. Türkiye Haritasını Google'a Çizmek - HARBİBEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*