Almanca öğrenmek için etkili yollar

Almanca ogrenmek

Bu yazımda sana, Almanca öğrenmek için en etkili yolları yazacağım. Eğer bu yazıyı Almanca öğrenmek arzusu ile okuyanlardan birisiysen, seni en iyi anlayanlardan birisiyim. Bundan 7 yıl önce, Almanya’ya geldiğimde “ich möchte 5 Köfte” demekten çok da öteye gitmeyen bir Almancam vardı:) Ve yaklaşık 5 yıldır da etkin şekilde iş yerinde, sokakta ve genel olarak hayatımda rahatlıkla Almanca konuşuyorum.

Baştan söyleyeyim, bu yazımda sana Almanca öğretemem (eğer ilgin varsa bana mail atabilirisin tabi) ama sana, benim üzerimde işe yarayan hızlı Almanca öğrenme taktiklerimden bahsedebilirim. Bu taktikler sayesinde Almanca öğrenmek, benim için kolay ve hızlı oldu.

Utangaçlıkları bir kenara bırak

Her şeyden önce yapman gereken şey bu. Neden çekiniyorsun güzel kardeşim. Eğer Almanya’da yaşıyorsan zaten işin kolay. Heryer okul gibi sana öğretmek istiyor ama sen çekinerek inat ediyorsun. Öğrenmek istemiyorum mesajı veriyorsun. Eğer Türkiye’den öğrenmeye çalışıyorsan bil ki o sana „Almancayı ne yapıcan arkadaşım“ diyenler de bir gün bir dil daha öğrenmek isteyecekler (Ben de üniversitedeyken bizim Mert’e aynen öyle ‘Almancayı ne yapcan olum’ derdim. Sonra ne mi oldu ben ondan sonra Almanya‘ya geldiğimde ondan öğrendim:))

Özetle çekinme, hata yapmaktan korkma ve sana gelen her dış etkide „Ben bu dili öğrencem“ diye geçir içinden.

Kendine katı planlar yapma

Bir diğer konu da katı planlar yapıyoruz ve eğer o plan bir şaşarsa ki şaşıyor namussuz işte o zaman durumu düzeltmek zor oluyor. Katı planlar yapma ve hatta zaman odaklı planları hiç yapma.

Ben kendime konu planları yaptım. Mesela bu hafta mutlaka şu konuyu öğrenmiş olacağım diye planladım. Hem planlarımı uygulamam kolay oldu ve böylece beni motive etti hem de çok fazla şaşma yaşamadım. Hatta bazen dedim ki bu hafta lojistik üzerine daha önce bilmediğim 3 cümle öğreneceğim. Böylece cümle öğrenerek dil öğrendim. Kaldı ki dikkat edersen bebekler de böyle öğreniyorlar dili. Biz onlara cümle öğretiyoruz gramer değil.

İlgi alanları belirle

Kendine mesleki veya kişisel ilgi alanları belirle. Bu ilgi alanları öyle olmalı ki hem senin sürekli içinde olduğun hem de senin ilgini cidden çeken şeyler olmalı. Mesela ben lojistik üzerine yoğunlaştım çünkü işim o alanda idi. Politika üzerine yoğunlaştım çünkü ilk geldiğim yıllarda herkes bana Türkiye hakkında sorular soruyordu ve ben de doğru cevaplar vermek istiyordum. Bu alanları seçtikten sonra o alanlar üzerine cümleler öğrenmeye çalıştım.

Bir örnek vereyim;

İlk olarak yoğunlaşmak istediğim alanı belirledikten sonra o alanda cümleler seçtim. Mesela „Türkiye aslında buradan göründüğü gibi değil“ cümlesi ilk öğrendiğim şeylerden oldu. Ve biri bana ‘Türkiye’de nasıl bu işler?’ diye sorduğunda hemen bu cümleyi söyleyip devamını kendi tarzımda getiriyordum. Ve zamanla devamını getirmek için yeni cümlelere ihtiyacım oldu. Tabiki onları da bu şekilde öğrendim.

Bu yöntem benim 2 yılda yeterlinin üzerinde Almanca konuşmama çok yardımcı oldu.  

Almanca dizi ve yayınlar

Kesinlikle tavsiye ederim. Ben ve eşim çok televizyon izleyen kişiler değilizdir. Ancak Almanya’daki evimize ilk aldığımız eşyalardan biri televizyon oldu. Alman günlük dizileri ve bazı saçma programları dahi izledik. Özellikle eşim ilk geldiğimiz yıl çalışmadığı için gün içinde de bu programlar sayesinde Almancasını hem hızlı ilerletti hem de kelime haznesi inanılmaz şekilde gelişti. Eşimin televizyon izlemesi benim kursa gitmemden daha efektifti denebilir. Bunun yanında DAF yayınları da önerimdir. DAF (Deutsch Als Fremdsprache) tamamen bizim gibi Almancayı sonradan öğrenenlere odaklanmış yayınlara sahip ve o yayınları yavaş veya hızlı izleyebiliyorsunuz.

Alman arkadaşlar

Bak sevgili okur arkadaşım. Bu da çok can alıcı bir nokta. Türkiye’deysen internet üzerinden yok eğer Almanya’daysan canlı kanlı bir Alman arkadaş edin. Onunla aktiviteler düzenle ve ondan Almancanı düzeltmesini rica et. Bu işi ciddiye al derim. Buradan Johannes başkana çok teşekkürler gönderiyorum…

Dil kullandıkça ilerliyor ve öğrenme işinin aktif ve pasif şeklinde iki yolu var. İşte bu arkadaş edinme olayı da aktif öğrenmenin en etkili olduğu yöntem. Tahmin edebileceğin gibi dizi izlerken veya kitaptan konu okurken hep pasif kalıyorsun. Mümkün olduğunca aktif ve pasif öğrenimini dengele. Yani öğrendiklerini uygula sevgili kardeşim. Hatta eğer Almanya‘da yaşıyorsan trende giderken bile yanında oturduğun kişi ile sohbet et. „Hava da cok sıcak“ diye konuya gir bak gerisi nasıl geliyor. Özellikle yaşlılar bu konuda konuşmaya çok istekli oluyor. Sen hem onlarla konuşarak onları mutlu ediyorsun hem de kendine belki trende giderken dahi iki kelime katıyorsun.

Almaca öğrenmek için kursa gitmek…

Vallaha tüm bu yukarıda saydıklarımı yapmadan istediğin kursa git. Hiçbiri sana 2 yılda etkili bir Almanca öğretemez. Vaad edebilir ama olmaz kardeşim bunu sakın unutma… Almanca öğrenmek için kurslar, sana sadece yol gösterici olabilir.

Buraya yazıyorum, kalsın da ara sıra okuruz diye:)

Bu arada Almanya hakkında diğer paylaşımlarımı bu linkten okuyabilirsin.

1 Trackback / Pingback

  1. Alman Düğünü - Harbiben

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*