Pazartesi Sendromu

Pazartesi Sendromu

Günlerden bir gün

Haftanın yedi gününden sadece bir tanesi pazartesi. Ancak üzerine sendrom üretilmiş tek gün. Hatta her hafta, milyonlarca insan pazartesi sendromu yüzünden asık suratla yollara düşüyor. Açıkçası bu durumu değiştirmek mümkün olmalı. Alelade bir gün, insanın ruh durumunu bu kadar etkilememeli. Hem okul hayatım hem de iş hayatımın ilk yıllarında bu durumdan ben de mustariptim. Ancak uzun zamandır pazartesi de benim için güzel bir gün…

Neden pazartesi sendromu yaşıyoruz?

Aslında bu mental olduğu kadar biyolojik bir durum. İnsan, psikolojik olarak kendini yeni ve yine stresli bir haftaya hazır hissetmezken, biyolojik olarak da hafta içinin yoğun temposuna girecek olmanın stresini yaşıyor. Dolayısıyla pazartesi sendromu, pazardan kapımızı çalıyor.

Muhtemelen iş hayatı stresli olan veya okulu sevmeyen kişiler daha çok pazartesi sendromu yaşıyor çünkü pazartesi haftanın ilk günü olmakla beraber, işe ve okula da başladığımız gün. Bu durumda belki de yapabileceğimiz bazı şeyler olabilir.

Pazartesi sendromundan kurtulmak

Eğlenceli aktiviteler planla: Pazartesi günlerini eğlenceli hale getirebilirsin. Bu durum belki de pazartesileri iple çekmeni bile sağlayabilir. Öyle aktiviteler planla ki, tüm gün hatırlamanı sağlasın. Mesela her pazartesi iş sonrası sevdiğin arkadaşlarında bir akşam yemeği veya sevdiğin bir aktiviteye katılmak, pazartesi sendromundan ziyade heyecanı duymanı sağlayabilir.

Güne güzel başlamak: Güne güzel başlamak, her gün için önemli aslında. Ancak pazartesileri günlerine güzel başlarsan haftaya da iyi bir başlangıç yapmış olacaksın. Her pazartesi iş öncesi iyi bir kahvaltı rutini veya yarım saatlik bir yürüyüş iyi bir başlangıç olabilir. Böylece psikolojik olarak da güçlü bir hafta başı olacak.

Fazla anlam yüklememek: Milli ve dini anlama sahip veya yıldönümü gibi önemli günler dışında diğer günlere çok anlam yüklememek gerekir. Özellikle her hafta orada bizi bekleyen bir güne negatif anlam yüklemek gerçekten gereksiz. Bu sebeple pazartesinin de diğer yedi günden bir farkı olmadığını telkin etmen yararına olabilir:)

Neden sevmediğini bulmak: Kendi içinde bugünle ne alıp veremediğin olduğunu bulman gerek. Pazartesini iş başladığı için mi yoksa okulun ilk günü olması sebebiyle mi sevmiyorsun. Bunların hiçbiri değil ama hafta sonlarını o kadar seviyorsun ki pazartesi seni tatilinden mi ayırıyor? Neden sevmediğini bildikten sonra nasıl sevebileceğini bulman daha kolay.

Karamsarlıktan uzaklaş: Aslında iyimser olarak yaşayabiliyorsan pazartesi sendromu ve benzeri sorunlardan uzaklaşıyorsun. İlle de her şeye toz pembe bak demiyorum. Ancak gerçekçi ve kabullenerek yaşayabildiğin bir hayat, sana daha az sendrom verecektir. Bu konuyu karamsar insanlar yazımda da ele almıştım. İstersen bu linkten ulaşabilirsin.

Unutma ki pazartesi sendromundan kurtulmak sadece senin elinde…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*